Pondělí

Změny v jízdních řádech autobusů, které začnou platit od 14. prosince, se citelně dotknou obyvatel hned na několika místech Prachaticka. Velmi ostře se proti jedné z nich postavili ve Vlachově Březí. Ještě před změnou jim ČSAD Autobusy České Budějovice zrušilo přímý spoj do Prahy. Ten sice do nového jízdního řádu vrací, ale lidé za něj zaplatí víc a stráví v autobuse více času.

Deník: Ekonomika je neúprosná a dopravce je soukromý podnikatel. Co se nerentuje, prostě provozovat nechce, to asi chápou i obyčejní lidé. Hlava jim ale nebere, že s nimi o tak zásadních změnách nikdo nejedná předem.

Úterý

Reagovat na ztrátu v provozu autobusových linek nemusejí jen velcí dopravci. Venkovské školní spoje, které provozuje Dopravní podnik města Vlachovo Březí, se změna v jízdním řádu dotkne také. Na rozdíl od jiných, cestující ze zapadlejších osad ale v tomto případě o své autobusové spojení nepřijdou, jen si je budou muset dopředu objednat telefonicky.

Deník: Každý problém má své řešení a jak je vidět, nemusí vždy znamenat okamžité zrušení. Zřejmě bude rozdíl v tom, kdo, co a jak chce provozovat a zda tuto službu dělá pro lidi, nebo jen pro zisk.

Středa

Za posledních minimálně dvanáct let zažili vimperští zastupitelé rekordně nejdelší jednání. V pondělí byli nuceni si dvakrát odsouhlasit prodloužení jednací doby. Tu jim jednací řád omezuje 23. hodinou, ale ani to jim tentokrát nestačilo a své jednání si protáhli až do úterý.

Deník: Nové koště, dobře mete, říká se. Není divu, že se noví zastupitelé snaží dostát svým předvolebním slibům. Prachatický deník bude i nadále sledovat jejich práci, tak uvidíme, jak dlouho jim to jejich svaté nadšení vydrží.

Čtvrtek

Ani po týdnu od silných námraz, které značně komplikovaly život i lidem na Prachaticku, nejsou odstraněny všechny jejich následky. Elektřina sice už funguje všude, nicméně teď musejí zpět do terénu silničáři. Na ně čeká likvidace polámaných větví a prořezávka stromů, které podél silnic námraza poškodila a pro provoz na silnicích se stávají velkým rizikem.

Deník: Ještě dlouho budou některé úseky silnic, nebo lépe řečeno stromy podél nich, připomínat kulisu katastrofického filmu. V místech, která námraza postihla nejvíc, nenajdete strom, který by nebyl poškozený, není divu, že odstranit všechno nebude hned.

Pátek

Topoly kanadské v areálu bývalých kasáren v Prachaticích ohrožují horkovod. Radní města proto nedávno rozhodli, že musejí pryč. „Na vykácení celé aleje s devětatřiceti topoly se jednomyslně shodla celá rada města,“ uvedl starosta Martin Malý. Doplnil, že stromy ohrožují nejen horkovod, ale také garáže v bývalém areálu kasáren.

Deník: Dost možná měli Prachatičtí štěstí, že se jejich městu výkyv počasí minulý týden vyhnul. Jinak by totiž nejspíš příroda prořezala stromy po městě sama a zřejmě i mnohem víc.

Sobota

Návrh na snížení ceny nájemného v městských bytech podal radě města Prachatice Robert Zeman. Ta jednohlasně odsouhlasila, že nájemné se měnit nebude. Souhlasí i nevládnoucí strany.

Deník: ČSSD sice snižování ceny před volbami prosazovalo. Jeho zástupci si uvědomili, že pro voliče to není to správné lákadlo. Lidé ze sídliště, kterých se to týká nejvíc, volili Nezávislé, a ti nic takového neslibovali a nechtěli.