„Okamžitě jsme volali hasiče, policii a začali budit sousedy,“ upřesnil. Šlo o únik plynu z přípojky do objektu čp. 111. A prý bylo štěstí, že se nic nestalo. „Kanál před naším domem syčel,“ snažil se Libor Hykyš přiblížit situaci z úterní noci. Ten si je zároveň jistý, že ještě odpoledne bylo všechno v pořádku. "Potřebujeme opravit vchodové dveře, tak jsme je měřili. Odpoledne tam nic cítit nebylo," potvrdil s tím, že ve středu celý den je Club 111 uzavřený. Do objektu je špatný přístup a neteče ani teplá voda. Ve čtvrtek 16. září už ale bude s největší pravděpodobností otevřeno.

Na místo vyrazili hasiči, strážníci Městské policie, Technických služeb města a Jan Klimeš, místostarosta města. Ulice byla uzavřena a na žádost plynařů odkloněna doprava.

Při dalším měření hodnot plynu se vysoký obsah prokázal také ve sklepech domů č.p. 64 a 65. Přivolaní energetici následně odpojili od sítě č.p. 64 až 67. "Okamžitě jsme informovali obyvatele domů a nabídli jim možné ubytování. Toho nikdo z nich nevyužil s tím, že přenocují u příbuzných a známých," uvedl Jan Klimeš.

Podle Petry Popové z krizového štábu města firma Zakon z Písku ve 4.15 hodin okamžitě začala provádět výkopové práce před domem č. p. 111, kde je poškozena (zrezavělá) přípojka a potrubí plynovodu a tím se plyn šířil do ostatních domů kanalizací. Veškeré práce jsou prováděny pod dozorem plynařů a hasičů.

"Samozřejmě, komplikací je uzavření ulice,  proto je ulicí Solní vedena doprava obousměrně. V tuto chvíli jsme v ulici bez úniku plynu, obyvatelé se mohou vrátit do svých domovů. Jednáme o částečné uzavírce Křišťanovy ulice, aby tudy mohli řidiči projíždět," doplnil Jan Klimeš. Ještě ve středu odpoledne zasedal krizový štáb města, který se měl únikem plynu zabývat. Výsledek jednání ale zatím není znám. 

V Křišťanově ulici také zasahovala profesionální jednotka z prachatické stanice. "Plyn byl cítit z kanalizace před domem. Hasiči měřili koncentrace plynu ve sklepích okolních domů. Z bytů evakuovali šest osob. Nikdo nebyl zraněn," uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Na místě byly přítomny také hlídky Policie ČR a Městské policie Prachatice, které zajišťovaly otevřené byty, kde hasiči prováděli kontrolu měřením.