Na Velké náměstí v Prachaticích přivezli letošní vánoční strom včera. Smrk, který bude zdobit centrum města, rostl až do včerejšího rána na okraji shromaždiště v bývalých kasárnách. Jeho instalace se tentokrát obešla bez větších komplikací. Jen připomeňme, že v loňském roce se vánoční strom vezl na Velké náměstí hned dvakrát. První smrk, který Městské lesy vybraly v areálu bývalé mlékárny, se po složité přepravě a rozmontování lešení v Solní ulici rozlomil ve chvíli, kdy ho ruka jeřábu zvedla z návěsu. A tak urychleně pracovníci Městských lesů vyrazili k cyklostezce nad lázněmi svaté Markéty a druhý strom pak tvořil dominantu centra až do Tří králů.

Letos ale bylo vše bez problémů, a tak vánoční strom zajel do šachty ani ne deset minut poté, co jej jeřáb zvedl z přívěsu. „Šlo to asi nejlíp, co jsme to dělali," pochvalovali si pracovníci městských lesů. Zbývalo už jen strom na Velkém náměstí ozdobit. O to už se starají technické služby. „Dokončuje se instalace výzdoby v centru města, v ostatních lokalitách už je výzdoba od minulého týdne," ubezpečil jednatel Technických služeb Prachatice Rostislav Eichner. Na ozdobení vánočního stromu na Velkém náměstí by měla přijít řada dnes. A měla by být zase o něco bohatší. „V letošním roce jsme dokupovali jen dva prvky a potom nový světelný LED řetěz s většími baňkami na strom na náměstí. Jinak i letos jsme spíše nahrazovali staré žárovky LED diodami kvůli vyšší životnosti a jednoznačně delší životnosti," doplnil Rostislav Eichner.

Každoročně investují technické služby do nákupu a obměny kolem čtyřiceti tisíc korun. Město tak před Vánoci obohatí výzdoba sjednocená do bílého a lehce modrého světla. Barevné osvětlení už z ulic zmizelo. „Zbývá nám ještě nahradit osvětlení stromu v Parkánu, kde jsou ještě staré barevné žárovky. Ty jsme letos ještě nechali vyměnit, ale počítáme s obměnou za LED diodové osvětlení do jednotného stylu," doplnil jednatel technických služeb.

Vimperští se dočkají letošního vánočního stromu až dnes. Také zde, podobně jako v Prachaticích, přivezou strom na náměstí městské lesy a na určenou dobu ozdobí centrum města. Jednatel Městských lesů Vimperk Stanislav Hlava potvrdil, že tentokrát bude symbolem Vánoc stříbrný smrk. „Získali jsme jej darem od soukromého vlastníka ve městě. Teď je vyšší, ale musíme počítat s tím, že připravená šachta má průměr dvacet devět centimetrů, takže abychom smrk do ní dostali, bude potřeba ho o něco zkrátit," doplnil Stanislav Hlava.

Vánoční osvětlení sice k výzdobě měst patří, ale je i finančně dost nákladnou záležitostí. A kupovat rok co rok další a další není možné. Podle Zdeňka Kuncla z odboru kultury MěÚ Vimperk proto město spíše obměňuje původní osvětlení výměnou starých žárovek LED diodami, které jsou levnější na provoz. „Částka není pevně stanovená, ale pohybuje se každý rok kolem patnácti tisíc korun. Za tu pak opravujeme poškozenou výzdobu a měníme staré žárovky za LED diodová světla," dodal Zdeněk Kuncl. Vánoční výzdoba se i letos objeví především v centru Vimperku a lemuje také vjezd do centra v ulici 1. máje. Vánoční osvětlení bude také na stromu u sídla Jednoty a také u budovy gymnázia.

Volarští možná zaregistrují jednu změnu. Tou je jiný vánoční strom, který se rozsvítí již tuto neděli stejně jako celá vánoční výzdoba města. Zdravotní stav smrku proti budově městské knihovny zapříčinil, že město vybralo pro letošní rok jeden ze smrků v parčíku pod hotelem Bobík. Volarští tak o tento symbol Vánoc rozhodně nepřijdou.

A podle slov starostky Martiny Pospíšilové jej ozdobí novým osvětlením. „Získali jsme od společnosti E-ON světelný řetěz z LED diod v délce dvě stě metrů. Uvažovali jsme o stříbrném smrku na tomtéž místě. Ten se sice zdá krásný, ale z jedné strany je proschlý, proto jsme nakonec zvolili jiný," zdůvodnila starostka.

Vedení radnice sice uvažovalo o stejném řešení, jako v Prachaticích nebo ve Vimperku, tedy umístit vánoční strom do šachty přímo v centru náměstí, z finančních důvodů ale ozdobí rostlý strom. „Bylo to první, o čem jsme uvažovali, když bylo jasné, že původní smrk už zdobit nebudeme. Hodně jsme to diskutovali a měli jsme velký zájem to řešit tímto způsobem. Ale dovézt a umístit strom přímo na náměstí není jednoduché. Je to finančně hodně náročné, proto jsme vybrali živý smrk," vysvětlila Martina Pospíšilová. Zdobení smrku světelnou výzdobou mají na starost technické služby ve spolupráci s volarskými dobrovolnými hasiči. „Technické služby sice mají plošinu, ale ta na ozdobení smrku nestačí. Ozdobit takto vysoký strom není jednoduché a i když se to nezdá, smrky v parčíku jsou vyšší, než na co stačí plošina technických služeb," dodala.

Tohle řešení ale nejspíše Volarským dlouho nevydrží. Radnice už má hotový projekt na revitalizaci náměstí, která mimo jiného počítá i se změnou veřejné zeleně včetně rostlých stromů. „Chceme vybrat vhodné místo, kde bychom nechali vyrůst do budoucna nový vánoční strom a nejspíš nejen jeden, ale musíme počítat rovnou s náhradním stromem," dodala starostka s tím, že vybrat vhodný strom pro vánoční výzdobu, který by byl v centru, je ve Volarech poměrně problematické i s ohledem na připojení k elektrické energii.

Prostranství náměstí opět v předvánočním čase doplní dřevěný přístřešek pro hlavní postavy betlému. Dřevěné sochy Svaté Trojice a tří králů vytvořil v předchozích letech pro město Volary sochař Ivan Šmíd při Slavnostech dřeva.

Hned dva stromy ozdobí svátečně v Lenoře. Starostka obce Jaroslava Krnáková si sice již v loňském roce pohrávala s myšlenkou nechat kromě stromu u základní školy ozdobit také smrk vedle budovy obecního úřadu, nakonec ale světelnou výzdobu dostane i letos borovice před úřadem. „S rozšířením vánočního osvětlení ale jinak nepočítáme, je to hlavně z finančních důvodů, protože výzdoba je dost nákladná záležitost," vysvětlila Jaroslava Krnáková. Obec tak k výzdobě využije osvětlení, které má z předchozích let. Novinkou bude jen zbrusu nová vánoční hvězda na strom před obecním úřadem. Dokupovat novou výzdobu se obec s ohledem na finanční náročnost nechystá.

A právě peníze byly rozhodujícím důvodem, proč se i nadále bude moci Kvilda pyšnit nejvyšším rostlým vánočním stromem v České republice. Pokud by totiž Lenorští sehnali dostatek prostředků, dost možná by Kvilda o tohle prvenství přišla. „Nechali jsme smrk vedle obecního úřadu změřit a byl by skutečně vyšší, než ten v Kvildě," potvrdila starostka Jaroslava Krnáková. Problematické by bylo i zdobení smrku před úřadem. „Pokud vím, plošinu, ze které by se dal strom ozdobit, tu snad ani nikdo v okolí nemá, takže bychom si ji museli objednat z větší dálky, což jsou velké náklady, na které náš rozpočet nemá," podotkla starostka Lenory.

I když tedy v Lenoře nakonec nebudou zdobit nejvyšší strom, kouzlo předvánočního času to určitě nezkalí. Poprvé rozsvítí vánoční výzdobu v první adventní neděli prvního prosince. „Slavnostním rozsvícení stromu před obecním úřadem máme naplánováno na čtvrtou hodinu i s menším programem s vystoupením dětí z Volar a s vypouštěním balónků štěstí s vánočními přáníčky pro Ježíška," shrnula starostka s tím, že další adventní vystoupení plánuje také lenorská základní škola na konec adventu těsně před vánočními prázdninami.