„Lidé jsou ubytovaní v soukromých objektech a město Vimperk se rozhodlo, že všem z nich pomůže odpuštěním poplatků za ubytování, za psy a odpady. Jde o určitou formu pomoci,“ ujistila vimperská starostka. O osvobození od poplatků je platné do konce letošního roku.

Od poloviny března musejí města a obce na jihu Čech přijmout daný počet uprchlíků. Na Vimperk to je počet stanoven na 101 lidí. Ve městě proto našli základní prostor v bývalém hotelu Vltava, který vlastní vimperský podnikatel a zastupitel Martin Paštika.

„Hasiči objekt zhodnotili jako vyhovující, ale zatím nebyl dán pokyn, že máme objekt zařizovat,“ zhodnotila vimperská starostka s tím, že do budovy stačí nastěhovat postele a další drobný nábytek. V pokojích jsou vestavěné skříně a sociální zařízení. Na každém patře je menší společenská místnost. „Vejde se tam až osmdesát lidí a jsou koncentrovaní v místě, kde jsou veškeré služby a škola,“ zdůvodnila volbu objektu a jeho nabídnutí krajskému krizovému štábu Jaroslava Martanová.

Bývalý hotel by měl být poskytnut ukrajinským uprchlíkům ve chvíli, kdy bude možné tam najednou ubytovat minimálně čtyřicet padesát lidí. „Jinak nemá smysl tak velký objekt zprovoznit. Zatím ale nebylo třeba takový počet lidí ubytovat najednou,“ uzavřela starostka s tím, že město je připraveno Ukrajince přijmout.