Jak vysvětlil pořadatel a garant zdravotnického výcviku Jaroslav Duchoň z Elite Training Center Lhenice, jedná se o charitativní počin s cílem pomoci zachránit, co nejvíce životů. „Proto je výcvik pro ukrajinské občany bezúplatný a ani instruktorům nenáleží za účast žádná odměna. Děláme to všichni ve volném čase, jako dobrovolníci, je to jediná věc, kterou jim můžeme poskytnout zdarma. Nejde určitě o poslední kurz, který se uskutečnil, až budeme mít volný víkend, bude další,“ sdělil úvodem garant výcviku.

V neděli se celé akce účastnil jako koordinátor. Přiblížil, v čem kurz bojové medicín TCCC All Service Members spočívá. „Na třech stanovištích se zájemci naučí odvrátit nejčastější příčiny úmrtí na bojišti. Vštěpujeme jim správné chování v taktickém prostředí, ukazujeme jim možnosti, jakými lze vyprostit zraněného z takovéto situace,“ řekl úvodem.

Akutní pomoc na bojišti

Učí se například zastavit masivní krvácení z končetin ve fázi pod palbou za pomoci škrtidla, odtáhnout raněného z bojiště, zabránit nemasivnímu krvácení v relativním bezpečí, zprůchodnit dýchací cesty, ošetřit otevřená poranění hrudníku. „Jde o takovou akutní laickou pomoc v bojovém prostředí, kurz je vhodný pro všechny ty, kteří se odhodlali bránit svou zemi,“ upřesnil Jaroslav Duchoň.

Pět jednotek hasičů zasahovalo u požáru stodoly v Hluboké nad Vltavou.
V Hluboké nad Vltavou shořela stodola, hasičům překážely vichr i trafostanice

Školení vedou nejenom bývalí studenti, většinou policisté. „Jde o absolventy našich kurzů, které již takřka 15 let pořádáme. Jsou to akreditovaní studenti americké NAEMT (National Association of Emergency Medical Technicians) pro kurzy TCCC (Tactical Combat Casualty Care),“ dodal.

V současnosti je podle Duchoně velký zájem o placené kurzy nejen ze strany bezpečnostních ozbrojených složek a členů IZS, ale i z řad nemocničního personálu a laické veřejnosti. "Pro většinu těchto nových zájemců, byl právě konflikt na Ukrajině impulzem, který je dovedl do našeho vzdělávacího centra, ve kterém vyučují výhradně vojenští zdravotničtí instruktoři, mající s problematikou bojové a taktické medicíny největší zkušenosti, díky jejich působení v zahraničních operacích," vysvětlil Jaroslav Duchoň. Více informací o kurzech a výcvikově-vzdělávacím centru najdete na jeho webu zde.

Na cvičení si Ukrajinci a instruktoři přivezli vlastní vybavení, helmy, ochrany očí, airsoftové zbraně, vesty a zdravotnický materiál včetně nosítek.

Zdroj: Lenka Pospíšilová

Důležitá je rychlá reakce

Instruktor služební přípravy, policista, nadpraporčík Jan Černý z Náchoda učil Ukrajince na prvním stanovišti po vyřešení taktické situace nasazovat tzv. turniket. „Jde vlastně o škrtidlo, nasazuje se ve fázi pod palbou vždy co nejvýše na ruku či nohu a utahuje se, co nejpevněji. Nutné je předtím odstranit z kapes zraněného všechny objemné předměty,“ vysvětlil svým žákům držitel několika certifikátů.

Výstava a soutěž koček v kulturním domě Slavie v Českých Budějovicích.
OBRAZEM: Budějovický kulturní dům hostil mezinárodní výstavu koček

Aplikace škrtidla na končetinové krvácení je stěžejním a život zachraňujícím úkonem. „Před ošetřením je nutné mít palebnou a taktickou převahu. Vše se musí uskutečnit velmi rychle, v reálné situaci může jít maximálně o dvě až tři minuty, proto je dobré mít tento úkon předem nacvičený,“ upozornil cvičitel Černý.

Prohloubili si vzdělání

Na místě byl k dispozici i překladatel, aby nedocházelo ke komunikační bariéře. Mezi zájemci byli i třiadvacetiletí medici z Prahy, Margarita a Albert, kteří se rozhodli si prohloubit vzdělání. „Myslím si, že tyto znalosti bojové medicíny se nám budou hodit, pokud bychom pomáhali třeba na frontě, člověk neví, co bude dál,“ sdělila mladá žena.

Zaujala je praktická cvičení. „Je důležité si vyzkoušet každý krok pod dohledem instruktorů, interaktivně, abychom potom v nějaké nebezpečné situaci věděli, jak se zachovat. V životě existují různé situace, kdy se dají poznatky z dneška aplikovat,“ dodal Albert.

„Je to zajímavá zkušenost, formou hry si vštípit praktické znalosti a dovednosti. Kurz odhalil, že nejsem tak silná, jak jsem si myslela a potřebuji více cvičit a získat fyzičku,“ uzavřela Margarita.