Pondělí

Prachatický kostel sv. Jakuba má opět novinku. Restaurátoři Tomáš Skořepa a Jiří Mašek tam pod vrstvou nátěrů objevili vzácné gotické malby, kterých se v současné době v Česku objevuje jen minimální množství. K vidění v kostele je ďábel i hříšníci.

Deník: Je až s podivem, že se výjevy ukrývaly takovou dobu. I když představitelé bývalého režimu se určitě vehementně snažili nádheru očím veřejnosti ukrýt, stejně se to nepovedlo. Dobře jim tak.

Úterý

Chodníková novela přidělá v zimních měsících vrásky na čele starostů obcí a měst. Navíc ještě citelně zasáhne do jejich rozpočtů. Jenže zákon ukládá, že města mají zodpovědnost za škody, ale neukládá povinnost, aby zajistili úklid komunikací a chodníků.

Deník: Nadělali nám páni zákonodárci v tom dokumentu pořádný zmatek. Až do loňské zimy bylo jasné, kdo se má o chodník postarat. Teď nikdo neví vůbec nic. Chudák chodec, který uklouzne. To, aby s naraženou zadnicí ještě běhal od čerta k ďáblu a zjišťoval, kdo za sníh na chodníku může a jestli mohl předvídat náraz o zem. Asi bude lépe jezdit autem, o silnice totiž bude postaráno lépe a rozhodně tam nehrozí modřina na zadku, ale jen pár naražených plechů, když si další dobrák nepřezuje na zimní gumy.

Čtvrtek

Nájemné v městských bytech se zvýšilo už letos v lednu, ale nájemníci pod hrozbou vystěhování platí a dluhy zatím nenarůstají. Za devět měsíců letošního roku jich totiž Městská správa domů a bytů má nově více než milion dvě stě tisíc. Zbytek peněz, které chybí v rozpočtu, jsou prý dluhy z roku loňského a starší, ale daří se je vymámit.

Deník: Vidina soudní výpovědi je asi pro každého hodně dlouhý bič. Ono zůstat v tomhle povětří pod mostem, donutí každého raději zaplatit. Dneska vlastně pořádně nikdo neví, kdo stojí za dveřmi a jednou to klidně může být i exekutor s tím, že se mu líbí vaše nová plazma.

Pátek

Mezinárodní lokálka v Novém Údolí usnula zimním spánkem. Parta železničních nadšenců z Pošumavské jižní dráhy její uspání doprovodila představením 3D modelu osady, která v době své největší slávy čítala čtyřicet čísel popisných. Dnes zbyla jedna stodola a pár základů. Model bude vystaven od června příštího roku v tamním železničním muzeu.

Deník: Dobrá práce, pánové. Nezbývá než gratulovat. Škoda jen, že takových nadšenců není víc. Historie Šumavy je rozhodně lepší poznání než to, že nám ji spořádal kůrovec.

Sobota

Do Stožce už se z Českých Žlebů dostanou řidiči bez toho, že by museli využít kontroverzní objízdné trasy po Vltavské cestě. Dodavatelská firma natáhla pracovní dobu a po třech dnech v pátek předala celý úsek do běžného užívání.

Deník: Mnoho povyku pro nic, pokud by nešlo o bezpečnost. Není to totiž jen o cyklistech na Vltavské cestě, kterých je zde stejně v tuto roční dobu a navíc přes týden poskrovnu, ale také o bezpečí řidičů. To se novým povrchem rozhodně zvýší.