Pondělí

Národní potravinová sbírka, kterou v sobotu uspořádala v místním Penny Marketu Farní charita Prachatice, se setkala s velkým ohlasem. „Díky všem, kteří přispěli. Je to úžasné, loni nám lidé darovali 231 kilogramů potravin, tentokrát to bylo ještě o 35 kilo více," uvedla po skončení akce její koordinátorka v Prachaticích Eva Jankulárová. Sbírkou bude podpořen Azylový dům matek s dětmi v Prachaticích. Nejvíce lidé věnovali těstoviny, cukr a různé konzervy.
Deník: Někomu to může připadat jako zbytečné gesto, ale ti, kteří obracejí každou korunu ne dvakrát, ale možná desetkrát, to rozhodně ocení.

Úterý

Od jedné hodiny ráno měli v pondělí pohotovost cestáři na Prachaticku. Nejhorší byla podle slov Martina Grožaje z prachatického střediska Správy a údržby silnic situace na silnici z Volar směrem na Želnavu až k hranici okresu s Českým Krumlovem. „Tradičně měli problém řidiči nákladních aut," zhodnotil. Riskovat na letních gumách by neměli hlavně ti řidiči, kteří míří na Šumavu.
Deník: Je to rok co rok pořád to samé. Napadne první sníh a nastanou problémy. Letos bílá vrstva pokryla silnice o něco později, takže říkat, že zima zaskočila silničáře, není na místě. Raději by si měl sáhnout do svědomí každý, kdo si nenašel čas zajet do pneuservisu a vyjel na letních gumách.

Středa

Pro příští rok bude voda pro obyvatele Prachatic dražší o 52 haléřů na metr krychlový. Cenovou kalkulaci vodného a stočného pro rok 2016 s navýšením o 0,8 procenta radní vzali na vědomí. Celková částka za vodné a stočné je tak stanovena na 64,72 korun bez daně z přidané hodnoty ve výši patnáct procent.
Deník: V médiích se objevila informace, že se spotřeba vody v České republice blíží hygienickému minimu. Nikdo ale neřekl, jaké vlastně je. Údiv nad tím, že lidé s vodou šetří, je trochu úsměvný, není divu, když je stále dražší a navíc ze všech stran slyšíte, že s vodou se šetřit musí. Jestli to spíše není tím, že obyčejní lidé v myšlení předběhli dobu.

Čtvrtek

Nápad zřídit v Prachaticích předškolní třídu s prvky Montessori pedagogiky předložila Hana Bolková, ředitelka Základní školy v Národní ulici, už před pěti lety. Tehdy neuspěla. Povedlo se jí ovšem prosadit Montessori pedagogiku do výuky. V letošním školním roce jsou tak v ZŠ Národní dvě Montessori třídy. Hana Bolková tvrdí, že logické by bylo zajistit Montessori nejprve ve školce a dál navázat s výukou školní.
Deník: Rovná záda, ruce srovnané za nimi, přísný pohled paní učitelky a žaludek jako na vodě před každým zvoněním. Tohle si možná leckdo pamatuje. Děti, které chodí do Montessori tříd podobné vzpomínky na školní léta mít nebudou.

Pátek

Nedávno dorazila na prachatickou radnici žádost na vybudování chodníku a veřejného osvětlení od podnikatelů a obyvatel z ulice Žernovická a okolí, kde je podepsáno přes sto padesát lidí. Město se jí začne zabývat. Nejprve ale bude potřeba přesně určit majetkové poměry k pozemkům, kterých by se stavba chodníku týkala.
Deník: Proč se opět hasí požár, když už plameny nejsou? Je vcelku logické, že tam, kde se staví nové domy a podnikatelé nacházejí místa pro další podnikání, bude potřeba nejen jezdit autem, ale i chodit pěšky. A po frekventované silnici je to občas ruská ruleta. Žernovická v tomto ohledu rozhodně není jediná. Auta mají v řadě měst zkrátka přednost.

Sobota

Vzrostlé smrky před knihovnou ve Volarech, které navodily v adventním čase předvánoční atmosféru, napadl kůrovec a bylo nutné je porazit. Ty zbylé zase budou muset ustoupit rekonstrukci náměstí. Volarští teď mají na výběr zasadit jiný smrk, který by sloužil jako nový symbol Vánoc budoucím generacím, nebo strom každý rok přivézt z lesa a postavit na náměstí.
Deník: Zbývá ještě strom umělý, ale to bude dřív v pekle mrznout, než by Šumaváci zdobili plastový smrk.