Každý týden vám přinášíme krátký souhrn nejdůležitějších událostí a zajímavostí uveřejněných v Prachatickém deníku spolu s redakční glosou.

Pondělí

Spíše Vánoce než Velikonoce připomínalo letošní počasí po celý velikonoční víkend, a ti, kteří vyrazili v pondělí na pomlázku, nebo v Prachaticích k Petru na pekání vajíček, měli chvílemi za límcem slušnou dávku sněhu. Apríl je zkrátka apríl.
Deník: I když to tak mohlo vypadat, počasí se nezbláznilo, to jen my máme krátkou paměť. Vždyť zasněžené Velikonoce nejsou ničím neobvyklým. Ostatně i lidová pranostika říká, že i v dubnu se má zůstat za kamny.

Úterý

Život dvaadvacetiletého muže si vyžádala tragická dopravní nehoda z nedělního podvečera. Na silnici mezi Lhenicemi a Hrbovem dostal osmnáctiletý řidič osobního automobilu smyk a narazil do stromu. Jeho spolujezdec na předním sedadle náraz nepřežil.
Deník: Tři tisícovky policistů v terénu a stejně byl velikonoční víkend jeden z nejtragičtějších na českých silnicích. Bohužel, umírali převážně mladí lidé.

Středa

Zápis z jednání rady či městského zastupitelstva si každý obyvatel města může přečíst na webu. Když ale přijde na jednání zastupitelů, mnohdy ani nechápe, o čem se mluví. Materiály, které mají k dispozici zastupitelé, jsou neveřejné, a tak to zůstane, alespoň v Prachaticích.
Deník: Jednání zastupitelů je ze zákona veřejné. Co je divného na tom, že lidé chtějí vědět předem, o čem budou jednat?

Čtvrtek

Vylepšení vzhledu, zpomalení a zklidnění dopravy a s tím související bezpečnost chodců i úprava parkovacích míst. To si slibují Prachatičtí od celkové úpravy Malého náměstí. Návrh na změnu Malého náměstí existuje přibližně deset let a na jeho základě by si s úpravou mohl projektant poradit. Změna ale nenastane dříve, než návrh řešení uvidí a případně pustí ke stavebnímu povolení prachatičtí zastupitelé.
Deník: Projet Malým náměstím z Vodňanské ulice hlavně v odpoledních hodinách je nadlidský úkol. Každá mince má ale dvě strany a tuhle bude potřeba zatraceně dlouho obracet v ruce, než ji pustíme do oběhu. Stačí jedna chyba nebo nedomyšlené řešení a místo vylepšení může být všechno ještě víc k vzteku.

Pátek

Během několika let by mohlo v prachatickém krytém bazénu vzniknout wellness centrum. Prachatičtí radní dostali před zhruba týdnem na stůl studii na rozšíření služeb krytého bazénu.
Deník: Doby, kdy stačil lidem jeden bazén, jsou ty tam. Navíc chtějí spíše relaxovat, než sportovat, stačí se zajet podívat do Waldkirchenu, kolik lidí je tam v plaveckém bazénu a kolik ve vířivkách.

Sobota

Na serveru potraviny na pranýři se objevily dvě prachatické provozovny. Posvítili si na ně inspektoři. Bez problémů se to neobešlo, ale už je vše v pořádku.
Deník: Zavařili si to sami a teď mají jistotu, že četnost kontrol u nich bude vyšší.