Každý víkend vám přinášíme krátký souhrn nejdůležitějších událostí a zajímavostí uveřejněných v Prachatickém deníku.

Pondělí

Schválení studie Malého náměstí v Prachaticích, kterým se na sklonku roku zabývali prachatičtí zastupitelé a silou třinácti hlasů ji prosadili, nenechalo chladnou veřejnost. Jedním z kritizovaných bodů je i fakt, že do studie nebyly zapracovány námitky lidí, kteří přišli na veřejné projednání podoby Malého náměstí.
Deník: Lidé si mohou říkat, co chtějí, to je demokracie. A zastupitelé, které si lidé zvolili, je nemusí poslouchat. To je demokracie.

Úterý

Žalobou u Okresního soudu v Prachaticích se domáhá Římskokatolická farnost Vimperk určení vlastnického práva ke třinácti pozemkům. Ty jsou aktuálně zapsány na listu vlastnictví města Vimperk. Nejde přitom o malou výměru. Celková plocha všech pozemků, jimiž se má Okresní soud v Prachaticích zabývat, činí více než osm hektarů.
Deník: Skoro to vypadalo, že zákonem o církevních restitucích bude spravedlnosti učiněno zadost. Cesty Boží jsou zjevně nevyzpytatelné. Tak snad to nebude jen další slepá ulička.

Středa

Poslanci začínají diskutovat o novele zákona o ochraně přírody a krajiny. Ten by měl řešit všechny národní parky v ČR včetně Šumavy. Návrh novely z dílny ministerstva životního prostředí chválí například Hnutí Duha. Zásadní výhrady ale zaznívají ze šumavských obcí. „Nikdo nás neposlouchá. Vypadá to, že člověk je něco navíc a vůbec tu na Šumavě neměl být," zhodnotil starosta Kvildy Václav Vostradovský.
Deník: Zdálo by se, že po více než dvaceti letech zvítězí i na Šumavě zdravý rozum nad politikou. Realita je ale opět jiná. No uvidíme, jaké dílo nakonec z tvůrčího kolektivu zvaného Parlament ČR vypadne.

Čtvrtek

Pokud dítě v pěti letech nemá správnou a čistou výslovnost, je nejvyšší čas vyhledat logopeda, aby odborným vedením pomohl ke správné výslovnosti. Podle výsledků letošních zápisů do prvních tříd v ZŠ Volary přípravu svých dětí, právě co se výslovnosti týká, řada rodičů podcenila.
Deník: Z roztomilého dětského žvatlání může být docela zásadní problém, pokud rodiče vadu řeči svých dětí nezačnou řešit včas. Půl roku před nástupem do školy už je pozdě.

Pátek

Prachatičtí zastupitelé se při svých zasedáních řídí pozměněným jednacím řádem. Jeho úpravy se týkaly především zápisu z jednání. Každý zastupitel musí svou myšlenku zapisovatelce dát buď písemně, nebo jasně a srozumitelně nadiktovat, pokud ji chce mít v zápisu.
Deník: Pozitivní je, že v Prachaticích mají geniální zastupitele, kteří zvládnou diskutovat a ještě své myšlenky formulovat písemně. Nebo že by to bylo jinak?

Sobota

Zpráva kontrolního výboru prachatického zastupitelstva se vůbec nelíbila Robertu Zemanovi. Prý je neobjektivní a navíc odhalila nesrovnalosti.
Deník: Kontrolní výbor si za ní stojí. Jak tohle dopadne?