Unikla vám v uplynulých dnech zajímavost z Prachaticka? Nabízíme krátké shrnutí s redakční glosou.

Pondělí

Prachatičtí střelci připomněli pietním aktem u Pomníku padlých na prachatickém hřbitově sté výročí od vypuknutí první světové války. „Vojáků z českých okresů padlo na sto čtyřicet tisíc. Proč bychom měli zapomínat na naše dědy a pradědy, když se jich to dotklo nejvíce,“ uvedl za střelecký klub Bohumil Toms.

Deník: Bylo by velkou chybou zapomínat nejen na historické události, ale především na ty, kteří byli, i zcela nedobrovolně, těmi, kteří je pomáhali tvořit.

Úterý

Ještě za bývalého vedení Správy NP a CHKO Šumava vznikla studie, která na základě zbytkových dat z mobilních telefonů získala přehled o pohybu návštěvníků parku v oblastech Lipenska a Kvildska. Společnost T-Mobile stejně jako Správa parku odmítá, že by získala data v rozporu se zákonem. Park dostal současně s výsledky studie i nabídku na rozšířený dlouhodobější výzkum pro celé území.

Deník: Někomu se možná nelíbí, že se stává anonymním objektem sledování, kudy se pohybuje třeba na dovolené. Na druhou stranu, kdo nemá co skrývat, neměl by se ani čeho obávat.

Středa

Ačkoliv prachatičtí zastupitelé již několikrát zvedli ruku pro to, aby v parku Mládí vyrostlo hřiště pro hokejbal a plocha pro bruslení, místostarosta Robert Zeman se i nadále snaží zvrátit jejich rozhodnutí. Další pokus chce udělat při srpnovém jednání těsně před zahájením stavby.

Deník: Tak se nám blíží komunální volby. Uvidíme, co komu a jaké rozhodnutí vynese.

Čtvrtek

Autobusové zastávky v Mírové ulici na největším sídlišti ve Vimperku jsou zatím to jediné, co obyvatele z okolních domů upozorňuje na záměr pravidelných a hlavně četnějších spojů do vybraných míst ve městě. Ty by měly začít jezdit od prvního září, a pokud by to o několik dní později schválili zastupitelé, od prvního ledna příštího roku by lidé ve Vimperku jezdili MHD.

Deník: Proč nebýt v něčem první? Když se to podaří, budou Vimperští

Pátek

Hladina vodních toků šla nahoru. Na Blanici i Zlatém potoku se vyšplhala až ke třetímu povodňovému stupni. Od Zlatého potoka hasiči evakuovali tři dětské tábory.

Deník: Děti to braly jako dobrodružství. A jak říká starosta Nebahov František Mráz, dokud je jen promočené oblečení, vlastně se nic neděje.

Sobota

Děti z tábořiště u Zlatého potoka se vrátily zpátky. Jednu noc strávily v obecním sále, táboření na Nebahovsku nevzdaly.

Deník: Bez větších škod se obešly čtvrteční přívalové deště nejen kolem Zlatého potoka, ale i Blanice. Teď jen doufejme, že to nebyl jen trénink na nedělní déšť a bouřky.