Na konci každého týdne vám přinášíme krátký souhrn nejdůležitějších událostí a zajímavostí uveřejněných v Prachatickém deníku.

Pondělí

Obavu z toho, co vznikne v objektu Chaty Lenora, mají někteří obyvatelé obce. Podle jedné z nich se proslýchá, že z bývalého hotelu brzy vznikne ubytovna pro nepřizpůsobivé, radnice mlčí a občané se bojí. Starostka ale sama plány, jaké s bývalým hotelem má její majitel, nezná. On sám potvrdil, že v hotelu ubytovna není, pouze zde pronajímá jeden byt.
Deník: Po všech zkušenostech, které mají s podobně nevyužívanými objekty lidé z dalších míst nejen na Prachaticku, není se čemu divit, že pak slyší i trávu růst.

Úterý

Zahájením stavebních prací o rok později a navíc bez stavebního povolení porušili manželé Poblovi podmínky nájemní smlouvy s městem Vimperk. Za to jim rada města vyměřila za poslední dva roky dvojnásobné nájemné.
Deník: Na výběr radní moc variant neměli. Buď zvýší nájemné, nebo vypoví smlouvu. V tomto případě je asi slabou náplastí na chování stavebníků dvacet tisíc navrch, ale zase lepší vrabec v hrsti, než soudní spory s nejistým výsledkem a vidina, že by nakonec bylo město tím, kdo by platil miliony.

Středa

Možná až polovina členů nejužšího týmu kolem Pavla Hubeného pověřeného řízením Správy NP a CHKO Šumava by se mohla během měsíce zcela změnit. Podle předsedy Svazu obcí NP Šumava Antonína Schuberta je ale otázkou, kam dál budou personální změny pokračovat. Pokud se dotknou například postů vedoucích jednotlivých územních útvarů, mohlo by to znamenat, že o práci přijdou další místní lidé v národním parku.
Deník: Pavel Hubený dostal důvěru ministra, že na Šumavu vrátí klid, byť to byl právě ministr, který donedávna nastolený klid narušil, a pověřený ředitel chce zase důvěřovat svým nejbližším spolupracovníkům. A komu vlastně mají důvěřovat lidi na Šumavě?

Pátek

Ani snaha ministra životního prostředí Richarda Brabce vysvětlit šumavským starostům důvody, které jej vedly k personální změně v čele Správy NP Šumava, a ujištění, že to neznamená na Šumavě obrat o sto osmdesát stupňů, šumavské starosty zatím příliš neuklidnila. V Horní Plané se proto sešli zástupci místních samospráv, parlamentu ČR a především místní lidé, aby dali jasně najevo, že z nastalé situace nejsou ani trochu nadšeni.
Deník: Šumavo, Šumavo, Šumavěnko milá, na tebe každý rád jednou se podívá. Na hory, na lesy, jak tam vypráví, o slavných dějinách té české Šumavy.

Sobota

Cesta ve Větrné ulici ve Vimperku by měla být veřejná, takový je většinový názor vlastníků okolních pozemků. Definitivně ale o výsledku rozhodne až správní řízení.
Deník: Jako u všeho, i u téhle cesty by měl platit zdravý rozum. No snad nakonec zvítězí a alespoň v tomto ohledu bude ve Vimperku klid.