Dnes odpovídá na otázky Jana Křtitele Horáka ředitel Základní školy ve Vlachovo Březí Michal Novotný.

Co nám povíš o své rodině?
Mám skvělou ženu a dva správné kluky, co víc si mohu přát.

Co ty a škola?
Do základní školy jsem chodil tady u nás ve Vlachově Březí, kde jsem se také narodil. Potom jsem absolvoval Gymnázium v Prachaticích a po maturitě mé kroky vedly do Plzně na Pedagogickou fakultu, kde jsem vystudoval učitelství pro střední školy aprobace biologie a tělesná výchova.

Kdy ses rozhodl stát se učitelem a co tě k tomu vedlo?
Od malička se člověka musí držet štěstí. To, zda malý kluk dostane na fotbalovém hřišti skvělého trenéra, nebo ve třídě úžasného učitele přicházejícího pořád s novými a novými způsoby, jak děti zaujmout, vtáhnout je do svého předmětu, nebo naopak líného trenéra kouřícího na lavičce a učitele, který se snaží každou vyučovací hodinu „přežít" a moc se neunavit, ovlivní tohoto kluka na celý život. Já jsem štěstí měl a mohu říct, že jsem již v 5. třídě na ZŠ měl jasno: „Chci být učitel tělesné výchovy a trenér". Jak pak by taky ne, když mě učil pan učitel Ludvík Filip, v současné době zástupce ředitele školy v ZŠ Husinec a když jsem na tělesnou výchovu na druhém stupni dostal pana učitele Jana Horáka, bylo rozhodnuto. Prostě kantor, trenér, má tu obrovskou moc totálně „zažehnout" toho malého kluka nebo holku, nebo ho naopak úplně uhasit, otrávit, odradit. My trenéři a učitelé na to musíme pořád myslet!
Ještě před ukončením pedagogické fakulty v Plzni v roce 1999 jsem vyučoval na Gymnáziu v Prachaticích, kde jsem nejen plnil funkci zastupujícího kantora a suplenta, ale také „vstřebával" první pedagogické dovednosti od zdejších zkušenějších kantorů. Ačkoli jsem musel tehdy z gymnázia odejít, současně a dodnes jsem velmi rád za možnost v Prachaticích vyučovat. Asi jsem měl velké štěstí, oslovil mě pan ředitel Základní školy Vlachovo Březí Mgr. Jan Horák, zda bych nechtěl vyučovat pod jeho vedením a jsem tady na Základní škole profesora Josefa Brože dodnes.

V minulém roce ses stal ředitelem. Jak je ve vedení základní školy?
Zanedlouho to bude rok, co jsem se ředitelem stal. Každý, kdo obdobnou funkci zastává, si může představit, co všechno a s kolika vyhláškami, poučeními, řády, nařízeními, ale i provozními starostmi i radostmi přicházím každodenně do styku. Je to práce obrovsky zodpovědná, což si plně uvědomuji, a snažím se jí dělat naplno.

Jaký máš vztah k městu Vlachovo Březí?
Narodil jsem se ve Vlachově Březí, bydlím tady, mám zde rodinu, rodiče, zaměstnání, jsem s tímto nádherným městem tak nějak vnitřně spojený a jsem zde rád. Můj nejhezčí pohled je ten, když projedu Husincem, vyhoupnu se nad husinecký hřbitov a pak jsem doma.

Dlouho jsi hrával fotbal, nechtěl bys zase někdy na zelený trávník vyběhnout?
Mrzí mě, že už nemůžu vzhledem k mému několikrát operovanému kolenu hrát, chybí mi atmosféra v šatně a boj na hřišti. Za to se mohu více věnovat trénování mládeže, což mě zaměstnává na celý úvazek. Jen mě mrzí, že jen málo kluků dává trénování tolik, kolik by mělo. Prostě, když něco dělám, tak to mám dělat naplno, nebo vůbec!

Vím o tom, že jsi zelený trávník vyměnil v létě za kolo a v zimě za běžky, jak často vyrážíš?
Když jsem se ucházel o místo ředitele základní školy, bylo mi jasné, že pokud budu vybrán, změní se podstatně i mé aktivity. Stalo se, mám méně času, ale ani tak nenechám zbytečně na moje kolo padat prach a příjemné syčení pod běžkami při cestě přes Černou horu na Filipovku a přátelský pozdrav „ahoj" si s kamarády ve stopě taky rád dopřeji, navíc, když se mnou začínají jezdit moji dva kluci.


Příště bude na otázky odpovídat Jan Beyer, ředitel firmy Löffler ve Čkyni a mistr světa v leteckém modelaření.

Ptá se:
Jan Křtitel Horák - Narodil se v roce 1950 v Praze, od mala žiji ve Vlachově Březí. Vystudoval češtinu a výtvarnou výchovu na PF v Českých Budějovicích. Od té doby je kantorem a trvale bydlí ve Vlachově Březí.  

Odpovídá:
Michal Novotný - Narodil se v roce 1976 ve Vlachově Březí, kde také žije. Vystudoval prachatické Gymnázium a Pedagogickou fakultu v Plzni. Na ZŠ Vlachovo Březí učí 14 let, od loňska je jejím ředitelem.