Příští týden by měla být dokončena druhá etapa rekonstrukce ulice U Stadionu. Oprava ulice je naplánována na šest měsíců. První část od křižovatky s ulicí Slámova k odbočce do plaveckého bazénu je provizorně otevřena od začátku července.


Další část od odbočky k bazénu ke vstupní bráně do městského stadionu se v těchto dnech dokončuje. „Nevím, o žádném problému. Podle mých informací jde stavba podle harmonogramu," zkonstatoval pro Prachatický deník místostarosta Prachatic Robert Zeman. Upřesnil, že v druhé etapě dojde k drobné změně při svodu vody do Živného potoka. „Původně plánované potrubí nahradí s největší pravděpodobností jiná stavební úprava, která umožní protéct většímu množství vody," řekl místostarosta s tím, že navýšení ceny by mohlo být kolem sta tisíc korun.


První velkou zkouškou pro opravovanou kanalizaci v ulici U Stadionu byl přívalový déšť minulý týden. Voda se dostala nejen do areálu Knížecího pivovaru a vyplavila restauraci, ale také do obytného domu. Robert Zeman však tvrdí, že bouře v minulém týdnu byla extrémní. „Běžné deště kanalizace rozhodně zlikviduje. Na extrémní podmínky ale normovaná není," vysvětlil. Voda se po nově sníženém obrubníku pro chodce dostala právě do obytného domu. „Je třeba zvážit, zda tahle změna nevydá náš dům vodě napospas," komentoval minulý týden obyvatel domu Aleš Morong. Místostarosta slíbil důkladné zmapování místa a případné řešení.


Problém v už opravené kanalizaci nevidí ani vedoucí prachatického střediska ČEVAKu František Tomčány. Podle jeho slov vodohospodáři pravidelně kontrolují opravenou kanalizaci. „Průběžně provádíme tlakové zkoušky a mapujeme vše, co je hotové a jak. Podle nás je vše v pořádku," ujistil František Tomčány.


Protože se k rekonstrukci ulice U Stadionu připojila i společnost E.ON s přeložkou kabelu vysokého napětí do větší hloubky, umožní to městu vyřešit letitý problém se zaplavováním nejen dvora Knížecího pivovaru s nevhodně řešenou odtokovou šachtou přímo u jeho vjezdu. I když to podle vedoucího odboru investic MěÚ Prachatice Jaromíra Markytána bude znamenat, že se stavební práce vrátí do části již dokončené první etapy.

„Zjednodušeně řečeno by se odstranil schod, který tvoří problematická šachta a její následné zatrubnění. Dno potoka povede pak přímo k vyústění do otevřené části. Odtud se bude muset dno potoka prohloubit, kam bude kvůli spádu potřeba. Navíc, odlehčovací potrubí, které už je položené, tam zůstane a pomůže odvádět vodu při vyšší hladině v případě přívalových dešťů," dodal Jaromír Markytán. O tom, zda navrhované řešení nakonec bude, musí rozhodnout 26. srpna radní.