Jde o přístroje, které pouze upozorňují řidiče na rychlost, kterou k nim přijíždějí. Prachatický deník o tom včera informoval ředitel Městské policie v Prachaticích Ivo Novotný.

„Poté, co jsme koupili druhý přenosný radar, jsme ten starší nastálo umístili do Vodňanské ulice několik desítek metrů před přechod k základní škole,“ řekl Ivo Novotný. Dodal, že právě tam má radar největší platnost. Podle jeho údajů je totiž silnice ve Vodňanské ulici jednou z nejfrekventovanějších ve městě. „Navíc i pohyb chodců, především dětí, je vyšší než v jiných lokalitách, kam přenosný radar instalujeme,“ uvedl s tím, že podle jeho údajů tam za hodinu v průměru projede 236 aut. Jejich průměrná rychlost je podle ředitele městské policie 42 kilometrů v hodině. Což znamená, že příliš řidičů tam maximální povolenou rychlost nedodržuje. „Je to v průměru třicet jedno procento šoférů,“ upřesnil statistiky, které v pondělí předložil ve zprávě za loňský rok prachatickým radním.

Radar ve Vodňanské ulici funguje vždy v pracovní dny týdne. „Většinou v sobotu večer v něm dojde baterie, tu pak hlídky nechají v noci na neděli nabít a následně ji umístí zpět. Není potřeba radar vůbec sundavat,“ vysvětlil Novotný s tím, že radar ve Vodňanské ulici byl i před pořízením toho nového denně. Ale vždy jen v době, kdy strážníci regulovali dopravu na přechodu, tedy v čase od půl sedmé do osmi hodin ráno. Pak ho sundavali a přemístili jinam. Čas od času ho tam nechali ale i celý den.

Nový přenosný radar proto ulehčil hlídkám práci. Radar je ale podle ředitele Novotného výbornou prevencí. Údaje, které z něho pak získá, totiž jasně říkají, že má na řidiče vliv. „Poznáme z toho i to, zda řidič, před příjezdem k měřiči zpomalil,“ odhalil další z mnoha funkcí přístroje.

Nový radar je od stejné firmy jako ten původní a městská policie do něj investovala čtyřicet tisíc korun. Právě tento nový přístroj pak strážníci umisťují v týdenních intervalech do dalších lokalit. „Jsou to ulice Osecká, Volarská a Husinecká,“ doplnil velitel strážníků. Tam mají připravené stojany a už ani v nočních hodinách radar nesundavají. Týden je tam prostě nastálo a jen v něm vyměňují baterie.
To, kde se radar objeví, ale předem nikdo z řidičů neví. V nejbližší době prý ale přibude ještě další stanoviště. „Chtěli bychom přístroj čas od času umisťovat také do Starých Prachatic. V současné době domlouváme s technickými službami města zařízení k jeho zavěšení,“ zakončil ředitel městské policie.