Lokalita, kde by mohly stát nové bytovky, má jedenáct hektarů a bonusem pro případné nové nájemníky je dostupnost základní školy, obchodů i služeb v blízkosti historického centra. „Proto jsme se rozhodli pro ověřovací studii, která měla v rámci více variant řešení prostoru potvrdit záměr města z architektonicko-urbanistického hlediska,“ vysvětlil prachatický starosta Jan Bauer s tím, že do ověřovací studie podaly návrhy čtyři renomované architektonické kanceláře. Nejlepší možnost vybírala porota složená s odborníků i zástupců města Prachatice. Všichni předkladatelé měli šanci svůj návrh porotě prezentovat. „Doporučení schválit dostala studie od společnosti RDTH architekti. Skvělé hodnocení získal hlavně pro kvalitní a podrobnou analýzu území, inovativnost, komplexnost a přiměřenost, dále pak velmi kladně ocenila možnosti změny v etapizaci stavby a dopravní řešení včetně parkování,“ popsal prachatický starosta.

Prachatičtí chtějí, aby celý prostor byl připraven pro zástavbu ekonomicky vhodným a udržitelným projektem. „Chceme nastínit, jak by celé území mohlo do budoucna vypadat bez ohledu na konečného investora,“ zdůvodnil ověřovací studii Jan Bauer.

Divácká místa pro erzetu Šumavské Hoštice.
Šumavské erzety potrápí nejlepší jezdce světa. Zastaví na prachatickém náměstí

Vedení města se zároveň rozhodlo, že návrhy všech architektonických kanceláří představí veřejnosti. Lidé je uvidí přímo v centru. „Budou totiž vystaveny celý týden na Velkém náměstí, a to od pondělí 30. října i hodnocením poroty,“ uvedla Eva Suchá z kanceláře prachatického starosty. Dodala, že podrobně budou také prezentovány na prosincovém jednání prachatických zastupitelů.