Akce byla součástí environmentálního programu „Život na vesnici máme rádi“, který podporuje v grantovém programu Jihočeský kraj.
„Setkali jsme se tentokrát na Benedě, což je část obce, ve které žije nejméně obyvatel. Protože byla v místě před nedávnem opravena kaplička, společně jsme si ji mohli prohlédnout a zasadit v její blízkosti strom. Byla vybrána převislá jabloň. Jsem ráda, že se akce zúčastnili i rodáci, kteří už žijí jinde,“ vysvětlovala starostka obce Bušanovice Marie Zídková s tím, že slunečného odpoledne místní dále využili k příjemnému posezení a zábavě, kterou rozproudily písničky místních hudebníků.
Při slavnostním sázení stromu si tak obyvatelé obce mohli připomenout historii místa, které v dřívější době bývalo celkem rušným místem s desítkami obyvatel. Navíc se nacházelo hned ve třech okresech.
„Z informací, které nám poskytl ředitel prachatického muzea Pavel Fencl vyplývá, že historie Benedy je velice zajímavá. Tato nevelká osada dříve byla rozdělena mezi tři okresy – Strakonice, Prachatice a Vimperk. První zmínka o osadě se datuje do roku 1784. Pravděpodobně tady žili lidé ještě dříve, osada ale byla součástí Úlehle,“ přiblížila starostka Zídková.
Benedy tak v minulosti existovaly tři, vždy jako součásti nějaké větší přilehlé obce. Podle údajů z roku 1930 bydlelo v Benedě, která byla součástí obce Bušanovice, sedmapadesát obyvatel ve dvanácti domech, další část osady patřící ke Kovanínu měla jen dva domy a devět obyvatel, a poslední dva domy, které patřily k osadě Úlehle, obývalo tehdy čtrnáct lidí.
Po exkurzi do historie pokračoval program zdobením hnětýnek, a to i přesto, že posvícení bude až za několik týdnů.