Pro velké i malé čtenáře to zahájil v pondělí Tadeáš Šíma s povídáním mladý cestovatel a spisovatel z Prachatic, který se svým povídáním pod názvem Na kole a s padákem a přes Střední Ameriku. Zajímavá a dobrodružná cesta stejně z Kostariky, přes Nikaraguu, Salvador, Honduras, Guatemalu do Mexika mezi Karibským mořem a Tichým oceánem k Mexickému zálivu. To byla další z Tadeášových cest v sedle bicyklu a letos se zajímavým doplňkem padákem v báglu. Na padáku se spouštěl k poletování v Kostarice, Guatemale i Mexiku. Trasa měla bezmála 3000 km. Výprava skrz Střední Ameriku byla jednou z nejnáročnějších, kterou absolvoval. Během své cesty potkával zblízka zajímavé lidi, fotografoval rozmanitou přírodu a nahlížel pod pokličku tamějších pytláků přímo u silnice. Celá expedice vygradovala slezením nejvyšší sopky Severní Ameriky, „Hvězdné hory“ Pico de Orizaba. Poutavé vyprávění se moc líbilo a na závěr Tadeáš Šíma pozval přítomné do Prachatic na listopad, kde připravuje cestovatelský festival Prachcest.

Ve čtvrtek večer do knihovny přišel nakladatel, spisovatel a nyní i básník a pro volarské známého i jako výrobce mejšláků z Volarských slavností, či Stožeckého jarmarku Ivo Stehlík. Ten na úvod dodal, že dlouho váhal, než odhalil své nitro prostřednictvím básní – a nyní tak učinil ve své první básnické sbírce Mísení krve. Do veršů vetkal své prožitky a hlubokou člověčinu. Sbírka je výjimečná i tím, že je první knihou, kterou svými kresbami doprovodil známý sochař Ivan Záleský. Zajímavý večer, kde zejména známí Ivo Stehlíka, kterého doprovázela dcera Bára s vnučkou vytvořili pěknou atmosféru. V úvodu Ivo Stehlík řekl pár slov o sbírce veršů Mísení krve a poprosil svou kamarádku Marcelu Haspeklovou, aby přednesla několik básní. Marcela Haspeklová je známá prachatická osobnost, která svým projevem v melodramech doprovází nejznámější Prachatické umělecké těleso Klarinetový soubor Prachatice. A tak nebylo divu, že si ji Ivo Stehlík přizval k představení svých zajímavých básní. Bravurní přednes s podbarveným hlasem byl moc pěkný a většina přítomných poznala, když je přednes pěkný tak báseň nadchne a dokáže ponořit hluboko do tajů svého nitra. Poutavý večer byl pěkný a panu Stehlíkovi přejeme hodně tvůrčích úspěchů, štěstí a pohodu všedních dnů.

Světlo nad bunkry u ŘOPíku Honzík na Soumarském mostě.
Lukáš Smola z Volar připomíná historii dětem i dospělým, hlavně tu od Volar

Týden knihoven to bylo též o osvobození od poplatků za přetažení výpůjční doby a rovněž se losovala soutěž, která probíhala ve Volarské knihovně hlavně v době letních měsíců. A jak bylo v upoutávce dáno "bez kvalitního názvu a líbivého nebo alespoň nějak zajímavého přebalu“ by nemalá část knih nikdy nenašla svého čtenáře. A proto jsme se rozhodli pro druhé "Rande naslepo s knihou". Z "Rande naslepo s knihou" se nám vrátilo 91 vyplněných anketních lístků. Z těchto se losovalo o pěkné knižní ceny dodala Ladislava Škrnová.