Kapela TBF vznikla na jaře 2011 rozpadem jiného hudebního tělesa Portnoyův komplex.

Bývalí členové Portnoyova komplexu, kytarista, zpěvák a textař Libor Staněk a saxofonista Jiří Vojta společně s nově příchozím bubeníkem Františkem Kölblem zakládají stabilní jádro TBF. V té době nesla kapela nezkrácený název Tvar bez formy. Název pochází z verše básně Dutí lidé, jejímž autorem je anglický básník T.S. Elliot.

Zprvu byla vznikající kapela obohacena i o ženský zpěv, avšak to vinou určitých personálních důvodů skončilo ještě během léta 2011.
Na postu baskytaristy se od vzniku kapely do příchodu současného baskytaristy Jana Melmera vystřídali během relativně krátké doby čtyři hráči.
Svůj první koncert odehrála kapela na Prachatické beatové scéně 16. dubna 2011 a další koncerty na sebe nenechaly dlouho čekat. Během zimy 2011 a následujícího jara se ke kapele na pár koncertů připojil také zkušenější sólový kytarista Jan Matys.

Až teprve rok od svého prvního koncertu se personální obsazení TBF ustálilo. Shodou okolností na dalším ročníku Prachatické beatové scény, která se konala 20. dubna 2012. Tehdy odehrál svůj poslední koncert s TBF Jan Matys a zároveň se poprvé s touto kapelou objevil na pódiu baskytarista Jan Melmer.

Od té doby kapela TBF vystupuje a tvoří v nástrojovém složení kytara, alt saxofon, baskytara a bicí. V současnosti se členové TBF věnují spíše tvorbě nového materiálu než koncertování a především možnému začlenění dalšího prachatického muzikanta. Jeho jméno  si však kapela ještě určitou dobu ponechá pod pokličkou.

Jakub Dvořák