Jednodenní jízdenky NP-ticket jsou tak alternativou k platným a běžným jízdenkám. Turisté, kteří pro přesun po Šumavě volí právě Zelené autobusy, se tak mohou rozhodnout, zda využijí jednodenní či klasickou jízdenku.

Jaké jsou výhody jednodenních jízdenek NP-Ticket?

Řidičům autobusů jízdenka usnadní a urychlí odbavování cestujících. Jednotlivcům i skupinám pak umožní celodenní cestování a přestupování na vyznačených linkách Zelených autobusů. Určitě milé zjištění je, že je tato jízdenka cenově výhodná, její držitelé si totiž mohou sebou vzít dvě děti do 6 let nebo jedno dítě do 15 let a nemusí za ně jízdné platit.

Cena jednodenní jízdenky NP–Ticket je 80 Kč. Pro srovnání – stejnou částku zaplatí jeden cestující (bez dětí) za klasickou jízdenku a při jízdě do vzdálenosti 26-30 km tam a zpět.

Jednodenní jízdenku cestující využijí na linkách Kvilda – Špičák; Horská Kvilda – Kvilda – Bučina; Kvilda – Churáňov; Kvilda – Kaplice pod Boubínem; Kvilda – Sušice (pouze v úseku Kvilda – Rejštejn).

„Upozorňujeme, že jednodenní jízdenka NP-Ticket je nepřenosná, majitel ji musí podepsat a vyznačit datum jejího použití,“ řekl manažer projektu Josef Jiřička.

Mnohaletá tradice

Provozování ekologické hromadné dopravy se současným názvem „Zelené autobusy“ má na šumavě už čtrnáctiletou tradici. Inovovaný projekt veřejné dopravy je spolufinancován Evropskou unií z programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2007 –2013. Z 85% ji tak financuje Evropská unie, z 15% Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava.

Autobusy, které jsou určeny i pro cyklisty, vyjedou na zdejší silnice, zatím v předsezoním rozsahu, v sobotu 30. května, a turisty budou přepravovat až do 30. září. Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava podepsala smlouvu se společností ČSAD autobusy Plzeň, a.s., která bude zajišťovat přepravu až do roku 2011.

„Celkem 10 autobusů, které mají odlehčit chráněnému území od osobních aut, nelze přehlédnout. Mají totiž příjemnou zelenou barvu a jsou označeny logy projektu a světelným návěštím. Šest vozů je vybaveno ekologickými motory EURO 3 a čtyři vozy mají motory EURO 4, které splňují přísné emisní normy. Předpokládáme, že v letošním roce najedeme "zelenými autobusy" asi 100 tisíc kilometrů,“ uvedl Josef Forejt, vedoucí dopravního útvaru ČSAD autobusy Plzeň, a.s.

Každý autobus má kapacitu 70 cestujících, z nichž 45 může sedět. Turisté jsou během přepravy informováni o zastávkách prostřednictvím zvukového průvodce. Samozřejmou součástí „zelených autobusů“ jsou také přívěsy, do nichž stewardi naloží (a také vyloží) až 25 kol, za jejichž přepravu zaplatí cestující 30,- Kč.

Rezervace není nutná

Rezervace na speciální cyklobusy není potřebná, dopravce je připraven v případě většího zájmu posílit linky. Co se týče novinek, tou je bezesporu prodloužení sezóny (od 30.5. do 30.9.), dále pak možnost zakoupení nové jednodenní jízdenky NP Ticket. Počet linek zůstal zachován, kde to bylo potřebné, tam se zvýšil počet spojů. Na lince Špičák - Kvilda – budou autobusy jezdit v pravidelném intervalu po dvou hodinách v návaznosti na vlaky. Z Horské Kvildy odveze turisty autobus až do Bučiny, kde je možnost přestoupit na německé autobusy.

Pro turisty je připraven inovovaný propagační materiál – brožura, která mimo jiné informuje cestující o jízdních řádech, upozorní na možnost zakoupení jednodenní jízdenky NP-Ticket a nabízí tipy na výlet, a také odkáže na přestupová místa. Brožuru si budou moci návštěvníci vyzvednout v autobusech, ve všech Informačních střediscích Správy NP a CHKO Šumava a v informačních střediscích obcí od pondělí 1.6. 2009. Pro uživatele internetu bude ke stažení na stránkách www.npsumava.cz.