„Během asi dvou týdnů se do oprav vozovky pustí prachatická firma Strabag. V pondělí dodavatele prací odsouhlasili radní,“ řekl prachatický starosta Jan Bauer. Prachatice totiž na opravu komunikace pro pěší a cyklisty získaly dotaci z programu přeshraniční spolupráce ve výši dva miliony a sto tisíc korun. Celková částka na renovaci povrchu turistické stezky je ale o tři sta tisíc vyšší. „Tři sta tisíc je spolufinancující podíl z městského rozpočtu,“ upřesnil prachatický starosta s tím, že rozhledna na Libíně a sousední lanový park jsou atraktivními místy pro turisty a chůze po komunikaci byla mnohdy až nebezpečná. Asfaltový povrch vozovky je totiž rozbitý a bylo jen otázkou času, kdy mohlo dojít ke zranění některého z turistů. „Kvalitnější povrch vozovky na vrchol Libína je pro nás samozřejmě výhodou, i když práce a částečné omezení jízdy na kole či chůze na komunikaci bude možná komplikované, ale je to jen na pár týdnů,“ konstatoval Filip Pekárek z libínského lanového parku. Kvalitní přístup pro návštěvníky parku je pro provozovatele přednější.

Navíc vozovka ze Sedýlka na vrchol Libína bude zároveň součástí cyklostezky z Prachatic na Libín. Na Sedýlko se totiž cyklisté mohou dostat už z trasy od Lázní sv. Markéty, jejíž druhá etapa o délce bezmála dva kilometry se v současné době buduje. Okruh nad městem tak bude z lázní k zahrádkářské kolonii do Leptače, který je vzhledem k rovnému povrchu vhodný pro in–line bruslení. Odtud vede přes Rohanov až na křižovatku lesních cest. Další část pak navazuje od sjezdových tratí na Libínském Sedle a cyklista se dostane právě na parkoviště na Sedýlko, nebo se může přes Perlovickou zatáčku a po tankovce vrátit zpět do města.

I na projekt asi dvoukilometrového úseku cyklostezky dostalo v letošním roce město dotační peníze, a to ve výši 8,7 milionu korun. „Dokončení pak plánujeme na konec letošního roku,“ doplnil Bauer.