Letošní letní návštěvnická sezona na území Národního parku Šumava přitom nebyla tak extrémní, jako tomu bylo loni. Sledovaná místa a návštěvnická zařízení Správy NP Šumava navštívilo méně lidí, než tomu bylo v roce 2020.

„Turistická sezona začala velmi opatrně v červnu, kdy se začala rozvolňovat opatření po jarním tvrdém lockdownu. Očekávali jsme opět masivní návštěvnost, což se úplně nepotvrdilo, tedy když shrneme návštěvnost za měsíce červen až září,“ vysvětluje mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.

„Například Návštěvnickým centrem Srní letos od června do konce srpna prošlo 61 tisíc lidí. Loni za stejné období jich bylo na 68 tisíc. Pokles návštěvnosti jsme zaznamenali ale také v terénu, na většině sledovaných lokalit. Například Tříjezerní slať loni od června do srpna navštívilo 65 tisíc turistů, letos jich naši strážci zaznamenali jen o kolo 35 tisíc. A třeba návštěvnost Plešného jezera je nižší o zhruba 10 procent,“ doplňuje Jan Dvořák.

Důvody nižší návštěvnosti lze jen odhadovat. Určitě ji ovlivňuje počasí. Letos bylo více deštivých dní, než v posledních letech a v nich to ven nikoho moc neláká. Dalším důvodem mohla být chuť cestovat do zahraničí, což bylo, oproti loňsku, letos v létě jednodušší.

Obrovský zájem ale zaznamenala Správa NP Šumava u programu Průvodci divočinou. Do zajímavých a také běžně nepřístupných míst národního parku se s průvodci vydalo 1244 zájemců. „Program Průvodci divočinou tak po čtrnácti letech své existence zaznamenal nový rekord. Vedle absolutního počtu se letos povedl i rekordní počet výprav, kterých bylo 118 na celkem šestatřiceti rozličných trasách. Rekordní  devadesátišestiprocentní obsazenost všech termínů dokazuje velký hlad po poznávání divoké přírody a jejích zákonitostí v Národním parku Šumava,“ shrnuje letošní úspěchy programu jeho koordinátor Josef Štemberk.

Rekordy padaly i v rámci splouvání Teplé Vltavy. Na vodáckou trasu ze Soumarského mostu do Pěkné se od začátku června do konce října vydalo 3360 lodí. „Za celou dobu povinné rezervace tolik lodí v jediné sezoně ještě nesplulo. Jednoznačně tomu pomohlo počasí. Dostatečně pršelo, a tak nebyl jediný den, kdy by se z důvodu nízké hladiny Teplé Vltavy nemohlo splouvat. Dokonce jsme zaznamenali rekordní počet dnů - sedmdesát pět, kdy hladina vystoupala nad 61 cm, a tak mohlo splouvat více lodí bez průvodců,“ hodnotí vodáckou sezonu na Teplé Vltavě koordinátor splouvání Vladimír Dvořák.

Mimo tyto tradiční programy Správa NP Šumava připravila výjimečných třicet komentovaných vycházek s třiceti osobnostmi, a to u příležitosti třiceti let vyhlášení Národního parku Šumava.

„Mezi těmi, kdo prováděli zájemce po nejrůznějších místech Národního parku Šumava a za rozličnými tématy, byli jak zaměstnanci ze Správy NP, tak i odborní externisté. Dále pak strážci, profesionální průvodci, ale také známé osobnosti jako třeba pan Emil Kintzl. Kapacita kolem dvaceti osob na jednu vycházku byla skoro vždy naplněna a stávalo se, že přišlo i více lidí. Zájem nás tak velice příjemně překvapil a proto zvažujeme, že bychom tento model programu pro veřejnost v nějaké střídmější podobě pořádali i v nadcházejících letech,“ uzavírá mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.