Speciální kamerou včera technik Tomáš Hobizal kontroloval průchodnost kanalizace. Prvních sto metrů prověřil za přibližně hodinu a půl. Zjistil dvě místa, kde ještě prorůstají kořeny. „Kamera se na kořenech zastaví a je třeba rouru pročistit. Místa máme přesně označená. Sonda, která zároveň spolupracuje s vyhledávacím zařízením na povrchu, nám je přesně ukáže. Do odtěžení se můžeme pustit i z povrchu,“ ujistil. Není problém jen v prorůstání kořenů, ale také s tím, že kanalizace má menší spád a zůstávají tam usazeniny. I ty je nutné odstranit.

František Tomčány dodal, že část kanalizace od Živného potoka k připojení na systém města v Krumlovské ulici bude ve čtvrtek kompletně zkontrolovaná a vyčištěná s použitím speciální frézy. „Do míst, kam kořeny okolních stromů prorůstají, pustíme frézu, která nečistoty odstraní tlakem vody a kanalizaci zprůchodní,“ popsal.

Monitorovat kanalizaci z nemocnice až do Krumlovské ulice budou pracovníci ČEVAKu v celé délce. „Chceme vědět, v jakém stavu ta kanalizace je. Zároveň zjistíme, kde je nutné opravovat,“ řekl. Studnu s pitnou vodou ČEVAK dál čistí a kontaminovanou půdu o asi pěti čtverečních metrech bude potřeba zároveň odtěžit a zase zavézt.