Nikol Bobková, Filip Uhlík a Tomáš Mayer hájili čest své školy i celého regionu v konkurenci dalších šesti nejúspěšnějších studentů z okresů Jihočeského kraje. Nikol Bobková své znalosti obhájila a zvítězila v německém jazyce, Tomáš Mayer v anglickém jazyce získal druhé místo v kraji a Filip Uhlík čtvrté místo v krajské konkurenci v angličtině.

„Rozhodně bylo krajské kolo těžší, než okresní,“ přiznává Filip Uhlík, student ze sexty. Podle Tomáše Mayera z kvarty bylo dokonce těžší, než v loňském roce. „Docela mě v první chvíli zarazilo, že v olympiádě byly jiné věci, než vloni,“ přiznává student.

Nikol Bobková pak musela svoji znalost jazyka spojit i s vlastním názorem. „Chtěli slyšet náš pohled na danou věc, samozřejmě německy,“ přiblížila.

Filip Uhlík si vybíral z několika daných témat a zvolil cestování. „Vyprávěl jsem o místech, která jsem navštívil o dovolené,“ poznamenal.

Tomáš Mayer se potýkal s historií. „Téma bylo život před sto lety,“ upřesnil.

Nikol Bobková pro změnu musela německy konverzovat na téma kariéra.

Filip Uhlík se anglickému jazyku věnuje od první třídy. Navíc v Netolicích navštěvoval kroužek anglického jazyka při domu dětí a mládeže. Tomáš Mayer se s angličtinou seznámil ve třetí třídě. Samostatnou kapitolou je pak Nikol Bobková, která němčinu považuje za svůj druhý mateřský jazyk. Už ve školce totiž dokázala na ostatní děti mluvit německy. „V podstatě jsem se německy naučila z různých pohádek v televizi, jako dítě si mě často pletli s Němkou,“ směje se. Nikol pak svoje znalosti prohlubuje při pobytech v Rakousku.

Stejně jako Filip a Tomáš pak využívá cizí jazyk i v komunikaci s virtuálními přáteli. „S kamarády angličtinu používáme hodně často hlavně při komunikaci se známými ze Slovinska. Původně jsme se s nimi seznámili při hraní her na počítači, dnes už jsou to v podstatě přátelé,“ vysvětlil.

Angličtinu pak využívají pánové i při pobytech v zahraničí při dovolené.

Nikol Bobková navíc přemýšlí o tom, že by němčinu, kterou umí na úrovni rodilého mluvčího, využila v budoucnu při práci. „Chtěla bych pracovat v zahraničí,“ přiznává.

Stejný cíl mají i Filip Uhlík a Tomáš Mayer. Ani jeden z nich ale anglický jazyk studovat nechtějí. „Důležité pro mě je, že se bez problémů domluvím. Lákají mě spíše technické obory, které bych chtěl studovat,“ vysvětlil Filip Uhlík.

Porozumět je důležité i pro Tomáše Mayera. „Zatím nemám jasnou představu, na jakou vysokou školu bych chtěl. Se studiem angličtiny ale zatím nepočítám,“ řekl.

Všichni tři studenti se shodují na tom, že účast na krajské olympiádě z jejich strany nebyla o ctižádosti a snaze být první, ale spíše o tom, že si chtěli ověřit, na jaké úrovni se svým jazykem jsou. „Není to o výhře, ale spíše o tom, že máme možnost srovnání s podobně starými studenty,“ přiblížil Tomáš Mayer.

Podle vyučující Libuše Tesařové studenti nejen že reprezentovali svoji školu a celý okres, ale navíc účastí na olympiádách získají body, které jim pomohou u přijímacích zkoušek na zvolenou vysokou školu. „Studenti, kteří byli nyní úspěšní v krajské olympiádě, neměli ze strany pedagogů nějakou zvláštní péči, nedostávali úkoly navíc a podobně. Pouze se učili tak, jak jim při hodinách říkáme a sklízeli za to dobré výsledky,“ doplnila Libuše Tesařová.

Už 20. dubna pak Nikol Bobková bude reprezentovat Jihočeský kraj na celorepublikovém kole olympiády v němčině.