Pravdou je, že ani v Prachaticích nebývalo v minulých letech obvyklé, že by se tito obyvatelé města příliš často zapojovali do pracovních aktivit.

Pavel Biháry je jedním z mála z této komunity, kterého mohou Prachatičtí vídat v ulicích města v oranžové vestě se smetákem, lopatou a popelnicí na kolečkách při úklidových pracích.

„Děláme tak měsíc u Technických služeb. Máme to zatím na tři měsíce jako na zkušební dobu a když s námi budou spokojení, prý si nás nechají, ale zatím jen na půl roku,“ dal se Pavel Biháry do řeči a netajil se tím, že si myslel, že by práci měl zajištěnou na delší dobu. „No to je jasné, že bych chtěl. Peníze jsou potřeba. Už jsem loni dělal pro město těch dvacet až třicet hodin za měsíc, ale dostal jsem nakonec jen dvě stovky, co to dneska je,“ postěžoval si a nezakrýval, že za takovou cenu dělat přestal.

Současný výdělek u Technických služeb už si ale pochvaluje víc. Zvykl si už i na nové bydlení v Krumlovské ulici, kam se přestěhoval ze svého původního městského bytu v centru Prachatic.

„Nebylo to snadné, u divadla jsme bydleli sedmnáct let s ostatníma lidma,“ naráží Pavel na fakt, že v Krumlovské teď žije pohromadě celá romská komunita. „Ze začátku to bylo horší, ale teď už je to lepší. Ale tohle tu nikdy nebývalo, abychom bydleli všichni dohromady, ale zvykáme si,“ zhodnotil nové podmínky.

Spolu s Pavlem pracují u technických služeb i Šárka a Renata Biháriovy. Město Prachatice dalo na technické služby před časem požadavek na tři pracovní místa pro Romy. „Ten požadavek byl vcelku logicky směřovaný na nás, protože se jedná o věci související s úklidem města. V červenci jsem proto podal žádost o dotaci na Úřad práce. Na základně kladného vyřízení jsme zaměstnali tři pracovníky s tím, že mají smlouvu zatím na tři měsíce. My jsme je vybavili pracovními pomůckami a základním vybavením a celý týden uklízí město na vymezených úsecích,“ shrnul jednatel technických služeb Prachatice Rostislav Eichner.

I když je s prací tří nových pracovníků spokojen, nezakrýval, že by zpočátku skeptický k jejich pracovnímu nasazení. „Musím říct, že jsem čekal, že odpracují týden a půjdou marodit. Ale nestalo se tak, zatím pracují a chtějí pracovat. Sice jedna z nich asi marodila s angínou, což se může stát komukoli, ale po týdnu znovu nastoupila a zase pracuje,“ potvrdil Eichner a připustil, že je dosavadním výsledkem mile překvapen.

Na druhou stranu připouští, že není stoprocentní, že noví pracovníci budou u technických služeb pracovat i po uplynutí tří měsíců. „Je fakt, že jsme ty tři zaměstnali na tři měsíce tak říkajíc na zkoušku, abychom zjistili, jestli to bude fungovat. Momentálně se snažím urgovat na městě, aby se k tomu postavilo a potvrdilo, že bude možnost podržet si tato tři pracovní místa. Tím neříkám, že budou i nadále obsazena stejnými lidmi, mohou to být i jiní. Ale tito jsou spolehliví. Dalším faktorem je, že tato tři pracovní místa jsou dotována úřadem práce. Osobně bych byl pro to, aby úřad práce i nadále držel současný stav. To ale nejsem schopen garantovat,“ upozornil jednatel technických služeb.

Podle jeho slov by na základě aktuální zkušenosti bylo jedno, zda najdou pracovní uplatnění další zájemci z romské komunity, nebo zůstanou ti, kteří se zatím osvědčili. „Pokud budou i další stejně spolehliví, nebude mi vadit, když po třech měsících nastoupí jiní. Je fakt, že se tu na práci ptají i další, ale tihle tři byli první, tak jsme s nimi sepsali smlouvu s tím, že pokud se někdo z nich neosvědčí, nebo bude dlouhodobě marodit, do tří týdnů s ním ukončíme podle zákona pracovní poměr a vezmeme dalšího. Ale momentálně bych nic neměnil,“ uvedl Eichner.