Po sečtení výtěžku za Farnost Vlachovo Březí činí celkový výtěžek sbírky v okrese Prachatice celkem 553 398 korun, což je o 12 755 korun méně než v loňském roce. Výsledek letošní sbírky ovlivnila především nemocnost, která se nevyhnula ani koledníkům a vedoucím jejich skupinek. Do tříkrálové sbírky se tradičně zapojují Farní charita Prachatice, Oblastní charita Vimperk a Farnost Vlachovo Březí.

První měli výtěžek Tříkrálové sbírky spočítán Prachatičtí. Přes tři sta tisíc korun skončilo v kasičkách koledníků při Tříkrálové sbírce na Prachaticku. Do počítání kasiček se včera dali zástupci prachatické Farní charity a městského úřadu. „Přesná částka, kterou koledníci při sbírce vybrali a máme ji potvrzenou i z banky, je 304 163 korun," uvedla koordinátorka Tříkrálové sbírky v Prachaticích Eva Jankulárová.


Vybraných peněz je o něco méně než loni. „Do řad našich koledníků, ale i vedoucích skupinek, zasáhly nemoci. I proto máme z vybrané částky radost, protože skupinky, kterých bylo osmapadesát, nezastavilo ani mrazivé počasí a všichni se snažili, aby sbírka byla úspěšná," doplnila Eva Jankulárová.

Ani na Vimpersku se skupinkám koledníkům nevyhnula marodka. I přesto skončila letošní Tříkrálová sbírka v regionu zajiš´tovaném Oblastní charitou Vimperk s výsledkem vyšším o více než třináct tisíc korun oproti loňsku. Celkem se zde v rámci Tříkrálové sbírky letos vybrala částka 229 471 koruna. Za Oblastní charitu Vimperk to Prachatickému deníku potvrdila Jana Brabcová.


„Jsme nad míru spokojeni. Vyšší částka není dána jen větším počtem kasiček, ale především díky vstřícnosti lidí, za kterými šly skupinky koledníků i na další nová místa," říká Jana Brabcová s tím, že někde už koledníky lidé netrpělivě vyhlíželi a měli pro ně přichystané nejen peníze, ale i sladkosti. Z celkové částky bezmála 230 tisíc korun bude moci Oblastní charita Vimperk využít na své projekty šedesát pět procent. „Z nich po třiceti procentech bude částka určena na Domov klidného stáří v Pravětíně a na sociální aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Zbylých čtyřicet procent využijeme na krizovou pomoc projektu Nexus," upřesnila Jana Brabcová.


Výtěžek z letošní Tříkrálové sbírky počítali v úterý na městském úřadě ve třech od osmi ráno do jedné odpoledne. „Řekla bych, že ubylo mincí, naopak přibylo stokorun a dvoustovek," poznamenala Jana Schererová, vedoucí odboru vnitřních věcí, která pomáhala s počítáním obsahu kasiček. Těch se na Vimpersku letos v rukách koledníků pohybovalo 57, o dvě více než v loňském roce.

Z peněz vybraných koledníky, které zůstanou na projekty Farnosti Vlachovo Březí, je určeno padesát procent na podporu Hospice sv. Jana N. Neumanna, zbylá částka se rovným dílem rozdělí mezi volnočasové aktivity pro děti a mládež ve farnosti a pomoc sociálně slabým rodinám.

Prachatičtí svůj díl Tříkrálové sbírky využijí shodně třiceti procenty pro podporu Charitního domova sv. Dominika Savia pro matky s dětmi (azylový dům), podporu Azylového domu sv. Petra pro muže v Záblatí a zbylých 40 procent podpoří terénní program "Most naděje".