Kterými všemi sporty jste se v mládí zabýval?
První sport, který jsem začal v pěti letech organizovaně trénovat, byl samozřejmě fotbal. Chodil jsem také trénovat se svými kamarády i lední hokej, protože ten většina kluků ve Vimperku hrála.
Před panelákem jsme pak provozovali prakticky všechny druhy sportu. Jediné, co jsem nikdy neměl rád, bylo plavání.

Kdy jste si poprvé řekl, že se fotbalem budete živit?
S tím jsem koketoval asi od sedmnácti, kdy jsem ve Strakonicích dostal své první peníze formou diet. První impuls byl, když jsem podepsal svou první smlouvu v Blšanech. Do té doby jsem se vlastně živil fotbalem při studiu.

Na kterou část života ve fotbale vzpomínáte nejraději?
To je samozřejmě ta doba, kdy jsem se jím živil. Hlavně pak na první fotbalovou ligu, kdy jsem byl profesionál. Měl jsem dostatek času nejen pro sebe a nemusel jsem vstávat v šest hodin do práce jako nyní.
Vzpomínám nejraději na ty chvíle, kdy jsem mohl nejvíc času věnovat svým dvěma synům. To v dnešní době si něco podobného asi většina zaměstnaných lidí dovolit prostě nemůže.

Jaký je Váš největší sportovní úspěch?
Největší je ten, že jsem sportovní kariérou prošel bez jakéhokoli zranění. Dnes jsem prakticky zdravý. Můžu si jít zaběhat, zahrát si tenis, na kole zajezdit.
Musím ale říct, že rozhodně žádný úspěch nevynahradí zisk tří body za vítězství, titul a další.

Kdy jste ukončil fotbalovou kariéru?
Tu jsem ukončil v krajském přeboru v dresu Tatranu Prachatice o poločase zápasu ve Vodňanech. Je to asi tak tři roky nazpátek.
Nelíbil se mi hlavně přístup některých hráčů a tehdy jsem si uvědomil, že už na tom hřišti nemám co dělat.

Jací jsou dnešní mladí fotbalisté?
Nerad bych je nějak komentoval, protože jsem neměl rád, když starší hráči vzpomínali na doby, kdy oni hráli – jaké to bylo dřív a jaké to je dneska. Řeknu asi jen to, že dnešní fotbalisté jsou takoví, jaká je dnes naše společnost.
Je to hlavně odraz všeho, co se děje dnes v naší společnosti.

Příště bude na otázky Pavla Babky z Husince odpovídat Vojtěch Kosmata.

Ondřej Babka