Milionové škody

„Mezi zabavenými věcmi však nejsou jen pirátské kopie cédéček, zároveň jsme zajistili také před dvě stovky textilních výrobků, brýlí nebo peněženek, u kterých máme podezření, že jde o napodobeniny a vzniklo tudíž podezření na porušení některých práv duševního vlastnictví,“ upřesnil pro Deník tiskový mluvčí Celního ředitelství v Českých Budějovicích Vladimír Pešek.

V případě, že by se zboží prodalo, odhadují celníci škodu způsobenou majitelům autorských práv a práv souvisejících s právem autorským a majitelům ochranných známek na více než tři miliony korun.

Zase zmizel

Veškeré zboží bylo zabaveno z jediného stánku. „U takových případů je obvyklé, že asijští trhovci od pultů mizí. Stejně tak tomu bylo i tentokrát,“ řekl Vladimír Pešek s tím, že se celníci se už tak útěky Vietnamců nepozastavují.

Poslední úlovek strakonických celníků byl od začátku roku jedním z největších na jihu Čech. Naposledy došlo k zabavení podezřelých věcí v polovině května na tržnici U lomu v Kaplici na Českokrumlovsku. „Tam ale případné škody odhadujeme na v uvozovkách pouhých pět milionů korun,“ zkonstatoval mluvčí.

Dohled pomohl

Kontroly provádějí jihočeští celníci pravidelně. Od začátku letošního roku jihočeští celníci tak zajistili padělky rozmanitých druhů zboží za téměř šestnáct milionů korun. „Největší množství zajištěného zboží připadá na CD a DVD nosiče a textilní výrobky,“ připomněl Vladimír Pešek.

V loňském roce rovněž hlídky celníků obsadily a přistoupili k dohledu nad tržnicí samotnou. „Nejenže, že jsme tam mapovali situaci, ale upozorňovali jsme prodejce na chybějící viditelně umístěné dokumenty potřebné k prodeji. Za těch dva půl měsíce dohledu se nám podařilo tyto prohřešky téměř zlikvidovat,“ zhodnotil Pešek.

Navíc neustálé kontroly asijské trhovce alespoň částečně odradily od prodeje padělků a zabavené zboží ubývá.. „Část stánků je dokonce zavřených, i když to může být také v souvislosti s ekonomickou krizí,“ uzavřel.