Obyvatelé sídliště jsou šokováni a cítí se zneužíváni. Zástupci společenství vlastníků jednotek (SVJ) chtějí okamžitou nápravu situace. Například Jiří Prokeš doslova říká: „Viděli jsme důkazy, že firma Energo nezaplatila teplárně za odebrané teplo a že nemá smlouvu s teplárnou na letošní rok. Je to ale mnohem jednodušší. My máme smlouvy s firmou Energo, ne s teplárnou. Chceme tedy nápravu a obnovení od společnosti Energo,“ říká Jiří Prokeš. Dále dodává, že chtějí okamžitou nápravu nejpozději do středy 20. ledna.

Uživatelé bytů ve středu 13. ledna odpoledne ještě omezení výrazněji nepocítili. "Důležité je, aby se obě formy dohodly. Nám může být v podstatě jedno, co mezi nimi je. Nebudou soudit, jestli je na vině teplárna, nebo Energo. Jen nechceme sedět večer u televize v dekách, pouštět si přímotopy a hřát si teplou vodu v konvicích," řekla jedna z obyvatelek sídliště. Jméno uvést nechtěla. "Od těchto jednání a názorů máme své zástupce SVJ," vysvětlila.

Strakonický výměník v Povážské 523.
Lidé na strakonickém sídlišti budou od středy bez tepla a teplé vody

Co je ale jádrem kritické situace na sídlišti Šumavská?

Předseda představenstva teplárny Pavel Hřídel.Zdroj: Deník / Petr ŠkotkoŘeditel akciové společnosti Teplárna Strakonice a zároveň předseda představenstva společnosti Pavel Hřídel tvrdí, že firma Energo dosud nezaplatila za odběr tepla od října do prosince 2020 částku cca 900 000 korun. „Navíc nemá Energo s námi podepsanou smlouvu pro rok 2021. Teplárna tedy nemůže dodávat teplo v rozporu se zákonem. Bohužel, celá věc má dopad na obyvatele sídliště,“ říká ve zkratce Pavel Hřídel. Teplárna vyvěsila na svoje facebookové stránky dokument o omezení dodávek firmě Energo, které začalo platit ve středu 13. ledna. V něm je celá záležitost podrobně popsána.

Plné znění vyjádření ředitele a. s. Teplárna Strakonice Pavla Hřídele najdete ZDE.

Roman Němeček.Zdroj: Deník/ Jana ŠtroblováJednatel společnosti Energo Strakonice, s.r.o., Roman Němeček reagoval v úterý 12. ledna rozesláním oznámení odběratelům tepla, kteří jsou napojeni na výměníkovou stanici Povážská 523. Kromě toho ve středu 13. ledna ráno Strakonickému deníku poskytl exkluzivní vyjádření. V něm, mimo jiné, uvádí: „Teplárna Strakonice si bohužel bere ve svých obchodních sporech jako rukojmí konečné odběratele tepelné energie. Použité výhrůžky omezením dodávek tepla jsou nezákonným jednáním, které je v rozporu s normami energetického práva a v rozporu s pravomocnými rozhodnutími Energetického regulačního úřadu ve věci zajištění dodávek tepla na dotčené sídliště,“ píše ve svém vyjádření a pokrčuje: „Apelujeme na vedoucí představitele Teplárny Strakonice, aby ihned upustili od dalšího vyhrožování lidem, a nezneužívali svého dominantního postavení výrobce tepla ve Strakonicích.“

Plné znění vyjádření jednatele společnosti Ergo Strakonice, s.r.o. Romana Němečka najdete ZDE

Pavel Hřídel ale namítá, že teplárna v žádném případě nikomu nevyhrožuje. Také on zaslal Strakonickému deníku své vyjádření. "TST a.s. čelí situaci, ve které se neocitla vlastním zaviněním, kdy společnost Energo soustavně porušovala a porušuje Rozhodnutí ERU ze dne 3. září 2020. Společnost Energo nemá uzavřenou smlouvu na dodávky tepla pro rok 2021 a neuhradila do dnešního dne ani jednu fakturu za odebrané teplo. Z rozhodnutí ERU ze dne 3.září pak dále vyplývá, že od 1.1.2021 není TST a.s. povinna zabezpečovat dodávky tepelné energie pro společnost Energo. Pokud TST a.s. přesto tepelnou energii dodává i po 1.1.2021, je tato situace právně kvalifikovatelná jako bezdůvodné obohacení na straně společnosti Energo."

Trestní oznámení ze strany teplárny najdete ZDE.

Oznámení firmy Energo odběratelům najdete ZDE.

Kauzou se ve středu 13. ledna zabývali také radní. „Město Strakonice vyzývá obě společnosti, aby uzavřely smlouvu o dodávkách tepla. Všechny kroky jsou konzultovány s Energetickým regulačním úřadem. Občané jako koneční zákazníci nedostatek tepla nepocítí,“ říká tisková mluvčí radnice Markéta Bučoková.