„Kálečka je takzvanou netolickou raritou, která se již nikde jinde nedochovala. Byl to v podstatě dřevěný vor na rybníku ukotvený ke břehu, který sloužil ženám k máchání prádla, v netolickém nářečí také jako kálení,“ vysvětlil starosta Netolic Oldřich Petrášek.

Návrat památky

Podle jeho slov se kálečka z tradice stále obnovovala a ta poslední se rozpadla při odbahňování rybníka před několika lety.

„Letos se tedy vrací na místo, kde sloužila možná stovky let. Nejvíce ji asi přivítají netoličtí patrioti, protože kálečka vždy patřila ke koloritu města, dále koupající se mládež, nebo naopak v zimě zase bruslaři na přezouvání,“ upřesnil netolický starosta.

Informační panel

Asi před měsícem se na zdejší hrázi objevila ale ještě další turistická zajímavost, a to dřevěný přístřešek s dřevěnými rourami.

„Jedná se o zrestaurované části historického výpustního potrubí z rybníka. Podle dentrologické expertízy byla jedle, ze které je potrubí vyrobeno, skácena, a to v období od léta roku 1694 až do jara 1695. Stáří druhého, borového kusu se nedá tak přesně určit, ale strom měl být skácen v intervalu let 1799 až 1824,“ zmínil se starosta Oldřich Petrášek se slovy, že obě zmíněné obnovené památky, které tedy v současné době doplňují naučnou stezku Historická krajina Netolicko, budou ještě doplněny informačním panelem.