Soutěže, která čítala deset disciplín, se účastnilo patnáct šestičlenných družstev z České republiky i Slovenska, dalších pět týmů bylo připraveno v záloze jako náhradníci. „Jedná se o soutěž studentů čtvrtých až šestých ročníků lékařských fakult. Máme zde týmy z Univerzity Karlovy Praha, Plzně, Hradce Králové, z Vojenské univerzity Hradec Králové, Masarykovy univerzity Brno a v neposlední řadě i ze Štefánikovy univerzity Košice,“ představil škálu vysokých škol, odkud soutěžící do Prachatic přijeli, ředitel Nemocnice Prachatice Michal Čarvaš.

Disciplíny, ve kterých se soutěžilo, byly jak teoretické, tak praktické. „Například jde o dialog s pacientem, kdy pacienta hraje primář interního oddělení a vede dialog, při kterém medikům dává výsledky laboratorních testů a oni mají poznat, co mu je. Dalším je například všeobecný test o Jihočeském kraji a Prachaticích. Jsou zde také tři disciplíny z operačního sálu, poznávací disciplína, dvě na rentgenu. Soutěží se též na ultrazvuku, kde hledají a měří orgány. Nechybí ani nácvik záchrany pacienta. Další disciplína je na gastroendoambulanci a na ultrazvuku. Soutěžící mají možnost si vyzkoušet na těchto stanovištích špičkové přístroje, se kterými jindy nepřijdou do styku,“ shrnul soutěž Michal Čarvaš.

Soutěž Medik roku se zrodila přímo v Nemocnici Prachatice. Proto se zde logicky konal i její první ročník. Co ale bylo impulsem k vyhlášení takové soutěže? „Medik roku je naše prachatické dítě. Mám zde tým asi dvaceti lidí, kteří to vymysleli a postupně zrealizovali. Na začátku byl nápad, že chceme oslovit budoucí lékaře a pomoci jim s výukou. Oni budou moci chodit k nám na stáže a my jim tím nabízíme možnost poznat prostředí. Věříme, že se jim tady bude líbit a po škole zde třeba někdo z nich nastoupí a pomůže nám s generační obměnou. Posláním soutěže je vychovat si budoucí lékaře pro naše nemocnice v Jihočeském kraji. Ukázat, že se i v malých okresních nemocnicích dělá fajn medicína,“ uvedl ředitel nemocnice.

Soutěžící samotné čekaly úkoly, které oni sami dopředu neznali. Každý se potýkal s něčím jiným. „Nejtěžší byla ultrasonografie. S praktickou výukou se až tak často nesetkáváme, takže oceňujeme, že si to můžeme všechno vyzkoušet. Na tom sonu to bylo vidět, nás je ve třídě větší počet a není tolik času, aby si to každý mohl vyzkoušet,“ uvedly studentky 4. ročníku 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Vilma Kašparová a Magda Procházková.

Slavnostní vyhlášení pak čekalo na všechny soutěžící v sále Národního domu. Spolu s ředitelem Nemocnice Prachatice Michalem Čarvašem, který ocenil znalosti všech soutěžících, vyhlásil výsledky bavič Lukáš Pavlásek a z rukou představitelů Jihočeského kraje, města Prachatice a pořadatelské nemocnice přebrali ceny za první místo studenti pátého ročníku Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany se sídlem v Hradci Králové. „Prachatická nemocnice mne příjemně překvapila svým vybavením i zázemím, perfektní čistotou. Navíc byla i celá soutěž výborně zorganizovaná. zkrátka jen pochvala,“ uvedl kapitán vítězného družstva mediků Jakub Hrabčák.