Každý by měl mít pro sebe zhruba šedesát centimetrů plochy stolu. V případě, že je nutné připojit ještě jeden menší stůl, je dobré použít různé překrývající se ubrusy doplněné stuhou a další aranží. Na stuhu je pak možné nainstalovat vázu s květinami nebo svíčky. Pokud ale padne volba na vázu, neměla by být rozhodně vysoká, volíme nízké, aby si lidé u stolu viděli do obličeje. Ve váze se pak skvěle vyjímají drobné frézie nebo elegantní lilie.

V případě svíček je vhodné jich umístit na stůl raději více ve stejných tvarech ale různých velikostech, je to efektnější.

Barvy sváteční tabule jsou na každém hostiteli. Výborně však vypadá kombinace jakékoliv barvy s bílou či stříbrnou. Vánoční barvy jako červená, zelená a zlatá svůj prim na českém vánočním stole rozhodně neztratí. Záleží hlavně na vkusu jednotlivce, na jeho životním stylu a potřebách. Nejdůležitější je zasednout u svátečního stolu se všemi, které potřebujeme.

Kapr načerno

Ingredience: kapr, 200 gramů zeleniny (mrkev, celer, petržel), 1 cibule, 5 zrnek pepře, několik kuliček nového koření, tymián, bobkový list, citronová kůra, 3 lžíce octa, 50 gramů strouhaného chleba a stejně tolik perníku, šípková a rybízová zavařenina, čtvrt litru červeného vína, lžička cukru, 30 gramů sekaných mandlí a rozinek, čtyři lžíce másla.

Postup: Při zabíjení kapra chytíme krev, a rybu vypláchneme octem. Krev i ocet uschováme, kapra rozřežeme na podkovy. Na másle zpěníme cibuli, zeleninu a koření, zalijeme vínem s octem a krví. Asi deset minut vaříme omáčku, do které přidáme kapra. Poté vaříme dalších asi patnáct minut. Porce kapra vyndáme a omáčku přecedíme. Přidáme perník, chleba, mandle a rozinky. Okyselíme citronovou šťávou a ještě pět minut vaříme. Podáváme s jemným knedlíkem.

Bramborový salát

Ingredience: Brambory, cibule, kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel), majonéza, hořčice, ocet, citronová šťáva, kyselá okurka, vařené vejce, sůl, pepř.

Postup: Brambory uvaříme ve slupce a necháme vychladnout. Zeleninu dáme také vařit ve vodě smíchané s octem. Brambory i zeleninu vyjmeme a nakrájíme na kostičky, přidáme nakrájenou kyselou okurku (můžeme i jablko nebo sterilovaný hrášek) hořčici a majonézu. Vše důkladně promícháme. Při míchání dáváme pozor, abychom přílišnou vehemencí nerozmačkali zeleninu a brambory na kaši, výsledkem nesmí být kaše, ale salát s nestejnoměrnými kousky. Dochutíme podle potřeby solí a pepřem a salát dáme odstát do chladu. Dáváme také pozor, aby nám ho někdo nesnědl ještě před večeří. Je nejlepší přílohou k tradičnímu smaženému řízku z ryby.

Tradiční vánočka

Ingredience: 900 gramů polohrubé mouky, 200 gramů másla, 150 gramů práškového cukru, 40 gramů droždí, 5 dl mléka, 100 gramů oloupaných mandlí a stejně tolik rozinek, 50 gramů mandlí na posypání, vanilkový cukr, 4 žloutky, vejce na potření.

Postup: Do mouky rozsekáme máslo, přidáme nastrouhaný muškátový oříšek, citronovou kůru, práškový i vanilkový cukr, sůl a vykysnutý kvásek, žloutky a vše rozmícháme s vlažným mlékem. Vzniklé těsto necháme na teplém místě vykynout. Poté ho vyklopíme na vál, vmícháme nasekané rozinky a mandle a vypracujeme deset válečků, z kterých upleteme vánočku. Tu posadíme na plech vyplněný pečícím papírem a necháme znovu v teple dokynout. Potom jí potřeme vejcem a posypeme mandlemi. V předehřáté troubě upečeme dozlatova a posypeme vanilkovým cukrem.

Deník/Radek Štěpánek