V sobotu se v prachatické nemocnici konala soutěž studentů zdravotnických škol v Jihočeském kraji. V rámci slavnostního večera si minutou ticha uctili památku obětí pátečního teroristického útoku v Paříži.

close Symbolickou bílou růží si v sobotu večer v Prachaticích uctili památku obětí teroristického útoku v Paříži také zástupci zdravotnických škol, jihočeských nemocnic a Jihočeského kraje. zoom_in

Ivana Stráská, 1. náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje. "Vážení přítomní, vážené paní ředitelky, učitelky, ředitelé a studenti. Vy všichni jste si zvolili jako své povolání pomáhat těm, kteří pomoc potřebují, pomáhat trpícím. A já nemohu při této příležitosti nevzpomenout tragické události, která se stala včera ve večerních hodinách v Paříži. Všechny bych poprosila uctít všechny padlé povstáním a minutou ticha. Za všechny, kteří zemřeli rukou teroristů, kteří nemají úctu k lidskému životu a soucit k mládí, bych zapálila svíčku a požádám přítomné, aby symbolickou bílou růží se připojili k poctě všem, kteří zemřeli," uvedla Ivana Stráská.

"Je to tragédie. Lidská i celé Francie," komentoval útoky ve francouzské metropoli jihočeský senátor Jiří Šesták. "V této chvíli je třeba zachovat rozvahu a tuto tragédii nepřenášet na složitou imigirační situaci v Evropě," doplnil.

Předseda hnutí Úsvit - Národní koalice a válečný veterán z Afghánistánu Miroslav Lidinský řekl: "Jménem svým i Úsvitu - Národní koalice vyslovuji upřímnou soustrast celé Francii a vyzývám naši vládu, ať okamžitě uzavře naše hranice! Naše předpovědi se naplňují! Již není na co čekat, je třeba opravdu jednat! Pokud vláda po vzoru Francie a dalších států hranice neuzavře, tak je zapotřebí ji dát v úterý na Albertově jasně najevo, co si národ přeje!" Miroslav Lidinský dále poznamenal: "Tento brutální útok na bezbranné obyvatele je válečným aktem. Jednoznačně ukazuje, že celá Evropa čelí daleko závažnějšímu problému, než jsou sociální a zdravotní rizika spojená s imigrační krizí. Terorismus a další bezpečnostní hrozby jsou obrovským rizikem, na které Úsvit - Národní koalice společně s Blokem proti islámu dlouhodobě poukazuje. Tento problém se týká všech obyvatel bez výjimky. Zdůrazňuji, že je načase, aby se vládnoucí elity začaly okamžitě zabývat skutečnou hrozbou, vyslyšely hlasy občanů a neprodleně přijaly dlouhodobá opatření."

Symbolickou bílou růží a minutou ticha si v sobotu večer v Prachaticích uctili památku obětí teroristického útoku v Paříži také zástupci zdravotnických škol, jihočeských nemocnic a Jihočeského kraje. | Video: Deník/Miroslav Fuchs

Jiří Zimola, jihočeský hejtman okomentoval událost: "Jsem šokován. Terorismus je blízko a nezná hranic. Netuším, zda útočníci byli islamisté nebo jen chtěli, abychom si to mysleli. Ale věřím, že tento útok probere evropské elity z jejich snu o bezpečné multikulturální Evropě a začnou pro bezpečí obyvatel něco dělat."

Pět osob také zahynulo v ulici Fontaine-au-Roi."Je to tragédie," reagoval senátor a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa. "Ale doufám, že tato tragédie změní postoj německé kancléřky Angely Merkelové a vedení Evropské unie k bezprecedentní migrační vlně," doplnil.

close Počet zraněných při útocích ve Francii stále stoupá zoom_in

Za výsledek války, kterou vede radikální islamismus, označil pařížský útok jihočeský poslanec Zdeněk Bezecný. "Je pro nás důležité, abychom přesně pojmenovali nepřítele v tomto boji. Cílem teroristů je především destabilizovat evropskou společnost a přinutit ji, aby se sama vzdala hodnot, na kterých stojí. To nemůžeme dopustit," řekl.

"Jsem zdrcen, je to naprostá šílenost," řekl k útokům rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. "Je vidět, že terorismus nezná hranice a že se nás snaží zastrašit naprosto bez jakýchkoliv mezí. Tomu musí naše civilizace odolat, nejde přistoupit na strach, který teroristé šíří. Zaregistroval jsem, že někteří dávají tyto útoky do souvislosti se současnou migrační vlnou. To spolu ale nesmí souviset. Před takovými názory bych velmi varoval," dodal rektor.

Miloslav Martan, cestovatel a majitel cestovní kanceláře z Prachatic:

Jednoznačně je to obrovská tragédie a strašlivý průšvih. Za druhé to nyní rozpoutá obrovskou vlnu odporu vůči uprchlíkům a přistěhovalcům hraničí se šílenstvím a hysterií. Přidají se extrémisté, kteří si začnou přihřívat polívčičku na tom, že Evropa patří bílým Evropanům. Je to stejný průšvih, jako byl útok na redakci časopisu v Paříži.

Martina Navarová z Prachatic:

Dva týdny jsem v práci bojovala o to, aby mi dali na pondělí dovolenou a chtěla jsem v pátek v půl jedenácté v noci s kamarádkami odletět do Paříže. Jenomže se to celé pořád zdržovalo, takže jsem nakonec sehnala letenku až na sobotu v sedm ráno. Když jsem vstala v půl třetí ráno, vykouknul syn a řekl mi, ať se než odjedu, ještě podívám na zprávy, že by ale byl nerad, kdybych odletěla. Sice jsem do Prahy na letiště odjela, na let se normálně odbavovalo, ale my jsme se rozhodly, že skutečně nepoletíme. Měly jsme spát v přímo v Paříži u příbuzné. Měla jsem v plánu navštívit památky, podívat se v neděli na výstavu Pabla Picassa, ale všechno je zrušené, stejně bychom se nikam nedostaly. Za tak výjimečné situace prostě do Paříže nepoletíme. Je to něco naprosto šíleného, skoro aby se člověk dnes bál letět kamkoliv. Na letišti jsme čekali, že lety do Paříže oficiálně zruší, ale nikdo nic neříkal. Překvapilo mne i naprosto hrobové ticho v odbavovací hale. Věřím tomu, že kdyby mne na to syn neupozornil, o ničem bych nevěděla, protože ani na letišti na to nikdo neupozornil, i když pár lidí se ptalo, co se děje v agentuře, jenže nikdo nic vlastně nevěděl. Spousta lidí to asi ani nevěděla.

Událost ON-LINEDeník sleduje vývoj situace také ON-LINE. Reportáž můžete číst ZDE

Jan Bauer, Vodňany, spisovatel

Jsem otřesený a znovu se ukazuje, jaké nebezpečí pro Evropu i celý svět představuje radikalizmus. Ale je nutné se také zamyslet nad tím, kde tito lidé berou zbraně a výbušniny, kdo je podporuje a umožňuje jim být tak stabilní organizací. Nechci házet všechny do jednoho pytle, protože je mezi nimi většina slušných lidí, ale musíme si přiznat, že Islámský stát je velké nebezpečí. Pokdu ho chce svět porazit, nesmí se ubírat pouze cestou ojedinělých útoků, ale musí se opravdu spojit a vymítit celé podhoubí. Pokud bychom měli hodnotit bezpečnost České republiky, tak nejhorší by byly jakékoliv spekuplace. Chci věřit tomu, že nejsme pro radikály z IS tak zajímaví, jako evropská centra - například právě Paříž. Ale na lehkou váhu sobotní událotsi ve Francii rozhodně brát nemůžeme.

Ladislav Havel, Strakonice, provozovatel cestovní kanceláře

Evropa si prostřednictvím Angely Merkelové pozvala běžence a teď má problém. Zajímavé ale je, že ho mají země, které měla kolonnie, takže zmizely jazykové bariéry. Nejvetší podíl viny má kancléřka Merkelová, která asi jednala pod tlakem historické viny Německa vůči podobným lidem, jenže její snaha o nápravu se jí vymkla z ruky. To, žese i nadále obhajuje, je jen klišé a snaha se od problému distancovat. Česká republika je naštěstí na okraji zájmů radikálů.

Z Bruselu reagoval na útok teroristů jihočeský poslanec Jan Zahradník. "Vyjadřuji soustrast pozůstalým. Křesťanská Evropa se nesmí nechat zastrašit a musí se konečně začít bránit," řekl.