V Českých Budějovicích byla minulý měsíc průměrná teplota +3,2 °C, což je o +4,1 °C teplejší hodnota než normál (období 1981/2010). Deníku to sdělila klimatoložka Miloslava Starostová z Českého hydrometeorologického ústavu. „Leden byl tudíž teplotně silně nadnormální,“ potvrdila klimatoložka. Na horách vládlo také nadnormální teplo, ale méně výrazně než v nižších a středních polohách. Na šumavském Churáňově naměřili průměrnou měsíční teplotu –0,7 °C, což je o +2,7 °C tepleji než normál. „I zde hodnotíme leden jako teplotně nadnormální,“ řekla Miloslava Starostová.

V Českých Budějovicích byl leden 2018 druhý nejteplejší od roku 1886, teplejší byl leden v roce 2007, kdy byla průměrná měsíční teplota +4,5 °C.

Pranostiky:
Je lepší v lednu vidět u ovčince vlka číhat, nežli sedláka v poli orat. Teplý leden – polituj Bože. Teplý leden, k nouzi krok jen jeden.

Nejnižší minimální teplota byla naměřena jako obvykle za jasné noci na pláních Šumavy na Kvildě Perle v pondělí 22. ledna –22,8 °C, na Rokytské slati klesla na –22,7 °C. Tentýž den přinesl nejnižší teploty měsíce také v nižších polohách, v Borkovicích na Soběslavsku –10,7 °C, v Jindřichově Hradci –10,2 °C. V Českých Budějovicích bylo zataženo, proto tady minimální teplota klesla jen na –4,1 °C. „I tak to bylo minimum měsíce,“ uvedla klimatoložka.

Maximum se dostalo až na jarní hodnoty. Nejvyšší teplota v Českých Budějovicích a Husinci ukázala v pondělí 29. ledna +13,4 °C, ale extrém z roku 2002 nepřekročila.

Počasí bylo jinak velmi proměnlivé a srážek bylo dostatek, na Šumavě dokonce nadnormální množství. V Českých Budějovicích spadlo 23 mm, na Churáňově 129 mm.

V nižších a středních polohách nás sníh potrápil jen krátce. V jihočeské metropoli ležela souvislá sněhová pokrývka od pátku 19. do úterý 23. ledna s maximální výškou 8 cm. Na horách napadlo sněhu hodně, na Churáňově dosáhla výška sněhové pokrývky 85 cm. Na hřebenech Šumavy přesáhla dokonce hranici dvou metrů.

Hromniční oteplení v podobě předzvěsti jara se letos nedostaví. Teplý vzduch jsme zažili minulý víkend a počátkem týdne, teď se situace otočí. Začne k nám proudit chladný vzduch od severozápadu. Druhý únor opředený pranostikami bude zatažený, ojediněle přinese sněhové přeháňky, a to zejména na horách. Večer oblačnosti ubude. Nejvyšší teploty najdeme mezi 1 až 4 °C, na horách přimrzne na –2 °C. V dalších dnech to vypadá na úsloví: Přejdou-li Hromnice, mráz čeká nedaleko. Příliv studeného vzduchu postupně zesílí.