Podobně jako lidé načerpávali v uplynulých dnech energii ze slunečních paprsků i zvířata v zoologické zahradě. Jana Ambrožová ze Zoo Dvorec na Českobudějovicku uvedla, že stačí osm stupňů Celsia a některá zvířata se v jejich ubikacích nedrží. „Jedním z takových živočichů, kteří mohou hned ven, je lev. Ten si lehne na nějakou vyvýšeninu, zavře oči a odpočívá,“ řekla s tím, že si teplejší počasí užívají i primáti. „Jak mohou ven, tak jdou například giboni. Ti si dokonce zpívají,“ popsala dění v zoologické zahradě. Dodala, že „nahřívat“ se na sluníčko chodí i velbloudi.

Kdo si naopak na první jarní prozkoumání terénu musí počkat, jsou surikaty nebo drápkaté opičky. „Potřebují totiž teploty okolo dvaceti stupňů Celsia,“ vysvětlila Jana Ambrožová.

Spadlé stromy u obce Ločenice na Českobudějovicku.
Silný vítr a sníh komplikuje dopravu na jihu Čech. Řidiči musí být obezřetní

Na Kaplicku se myslivci vzhledem k mimořádně teplé zimě a jejímu dopadu na chování zvěře shodují na jednom – zvěř nemá bídu a tak ji není třeba přikrmovat. „Zima není žádná,“ konstatoval Pavel Majer z Mysliveckého spolku Modřín Meziříčí. „Teď už zvěř nekrmíme, během zimy brala jen kamennou sůl a oves, ale teď už se jí jádro dávat nemůže, je to moc energeticky bohatá výživa. Žádné jiné zvláštní chování kvůli teplé zimě jsem nepozoroval.“ Oproti předchozím zimám si všímá na zvěři především toho, že ji rozhodily častý volný pohyb psů v přírodě a šíření vlků. „Od Pohoří po Dolní Dvořiště se údajně pohybuje sedmnáct vlků, také spousta krkavců,“ říká Pavel Majer. „Na fotopastích se ukázaly tři vlčice s vlčaty… Srnčí je tedy už hodně opatrné, není ho vidět tolik, co dřív."

Letité přístřešky u Družby na Pražské třídě.
Nebezpečné ocelové přístřešky z města zmizí

„Zvěř má dostatek přirozené potravy a nepotřebuje přikrmovat,“ přitakal také Lukáš Bodnár, předseda Okresního mysliveckého spolku Český Krumlov, že to je jediný viditelný dopad letošní mírné zimy na chování zvěře, která tím pádem nemá potřebu vyhledávat krmelce.

Na zhruba jeden a půl dne musel zůstat návštěvníkům uzavřený jelení výběh u Kvildy. Zvěř totiž vykazovala v tomto čase nepřirozené chování, důvodem mohla být říje jedné z laní. „To se ale nakonec nepotvrdilo, takže jsme mohli zase výběh otevřít. Mírnější zima jinak jelenům nevadí, naopak,“ uvedl tiskový mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.