Za uplynulých pět dnů se konala také řada krásných lektorských koncertů. Nezapomenutelný zážitek si jistě každý odnesl z pondělního tanečního koncertu, kde v barokních kostýmech předvedla Helena Kazárová a Hartig Ensemble řadu tanců z období baroka a renesance. I sami přítomní posluchači se naučili několik tanečních figur. Vzpomenout musíme také na koncert Kerstin de Witt. Není divu, že sálek Galerie Dolní brána byl diváky nabitý k prasknutí a posluchači vyhledávali každý volný kout k sezení. Interpretka předvedla opravdu skvělý výkon.

Stejně tak tomu bylo i při středečním koncertu Jana Kvapila, Moniky Deváté, Ilony Veselovské, Alana Davise a Edity Keglerové. Renesanční a barokní program koncertu završili interpreti netradičním přídavkem soudobého skladatele Johna Cage s názvem 4 minuty 33 vteřin, ve kterém nezazněl jediný tón.
Zapomenout nelze ani na koncert Josteina Gundersena a Julie Brané a včerejší koncert, který uspořádala Rebecca Stewart, Mami Irisawa, Paul Shannon a jejich studenti z pěvecké třídy v kostele svatého Petra a Pavla ve Starých Prachaticích. Prostředí tohoto krásného kostela dobře korespondovalo s charakterem středověkého programu pěvecké třídy a celková atmosféra koncertu tak byla okouzlující.

Kromě lektorských koncertů se uskutečnily i tři koncerty účastníků. Letní škola připravila též vystoupení pro obyvatele Hospicu sv. Jana N. Neumanna a Domova seniorů mistra Křišťana. Do Prachatic během týdne zavítali výrobci a distributoři zobcových fléten a distributor notových materiálů. Během celého týdne mohli účastníci využít při výuce kromě starých nástrojů také moderní elektronická cembala. Blíže o nástrojích promluvil Tomáš Kos a na koncertě předvedl jejich zvukové možnosti Josef Krušina.

Letošní ročník Letní školy staré hudby v Prachaticích probíhal bez problémů. „Velice si vážíme podpory města Prachatice, ředitele gymnázia Alexandra Zikmunda, vedení internátu Zlatá stezka a Zahradní, bez jejichž spolupráce by byla existence kurzu ohrožena," komentuje podporu ojedinělé akce její hlavní organizátorka Jitka Smutná.

Dnes nás čeká závěrečný koncert účastníků, který se uskuteční opět v kostele sv. Petra a Pavla od 17 hodin. Program je opravdu pestrý a máme se na co těšit. Tento koncert již tradičně uzavírá Letní školu staré hudby v Prachaticích a všichni účastníci se po něm rozjedou domů plni zážitků, dojmů, nových znalostí a zkušeností.

Renata Šňupíková