Můj 75 letý otec, postižený Alzheimerovo chorobou, se v úterý 8. dubna kolem třetí hodiny odpoledne ztratil. To pro naší rodinu zprvu nebylo nic výjimečného, občas se to stává. Bohužel, úterý změnilo obvyklé postupy, které fungovaly jednoduše. Chodil totiž stále po stejných cestách, takže nebyl problém jej do pár minut najít a odvést domů. Tentokrát to bylo jinak. Zřejmě zvolil jiný směr a nám se jej nepodařilo ani po hodině a půl najít. Teprve po takové době jsem se obrátil na Policii ČR a stalo se to, kvůli čemu píši tento příspěvek. Něco téměř neuvěřitelného. Od zavolání tu byli do několika minut. Zeptali se na pár nejdůležitějších věcí a začali jednat. Veškeré „papírování“ nechali na později, a hlavně se starali, jak otce najít. V průběhu několika dalších minut přijely posily z okolních obcí, psovodi, ruční termovize a spousta dalších mužů i žen, kteří bleskově rozjeli pátrací akci. Chovali se naprosto profesionálně a zároveň nesmírně citlivě, zejména k naší rodině. Samozřejmě jsme tou dobou byli pod tlakem obav a výčitek, že jsme tátu neuhlídali, a hlavně, že jsme příliš dlouho pátrali na vlastní pěst.
To potvrdil i další průběh, protože psi nemohli najít stopy, které jsme svým hledáním všechny zničili. Je to velké poučení pro příště, ale i pro ostatní, kteří se dostanou do podobné situace – okamžitě volat profesionály!!!
V průběhu dalších minut se na místo začali sjíždět i lidé z okolních vsí, přátelé, známí, prostě – byla to ukázková přehlídka solidárnosti a ochoty pomoci. Jim všem patří náš dík.
Bohužel, ani tak se nepodařilo otce najít, takže bylo rozhodnuto povolat vrtulník s termovizí. V tu dobu se do pátrání zapojily i Lesy ČR, vedené ředitelem, ing. Kříhou, místním rodákem a člověkem, který zdejší terén zná i ze vzduchu. Myslím, že jeho znalosti ve spojení s nejmodernější technikou nakonec vedly k tomu, v co už jsme téměř nedoufali, k tomu že tátu našli, relativně nedaleko, podchlazeného, vystrašeného, ale živého.
Celou akci, nakonec úspěšnou, z mého pohledu trochu pokazil konec. Ihned po nalezení byla přivolána záchranka. Na místo dojela za 13 minut, pan doktor se v první řadě zajímal o doklady, zdravotní pojištění a jiné papíry, vyplňoval formuláře a teprve pak se začal zajímat o pacienta.
K žádosti, jestli by nebylo možné dát mé 72 leté matce, silně vystresované, něco na uklidnění se nevyjádřil a nic jí nedal. Po zběžné prohlídce řekl, že máme dát otci čaj a odnést jej do peřin. Kontrast mezi jeho chováním a chováním lidí od police byl obrovský. Ale to je život a zřejmě naše „zdravotní politika“.
Na konec bych chtěl ještě jednou poděkovat všem zúčastněným, za obrovskou snahu, úžasnou solidaritu a perfektní profesionální práci.

Jan Nusko, syn v úterý ztraceného muže

Pětasedmdesátiletého muže našel až vrtulník

Včelná pod Boubínem - Rozsáhlou pátrací akci rozjeli v úterý 8. dubna v půl šesté večer policisté z Vimperka a jeho okolí.

Odešel z domu

„Rodina ze Včelné totiž ohlásila, že z místa trvalého bydliště odešel pětasedmdesátiletý muž, který trpí Alzheimerovou chorobou. Od tří hodin ho hledala rodina na vlastní pěst a poté oznámila pohřešování na policii,“ upřesnila prachatická policejní mluvčí Radka Sovová s tím, že se do akce okamžitě zapojily desítky dalších dobrovolníků, kteří pročesávali členitý a nepřístupný terén v lesích pod Boubínem.
Lidé kontrolovali veškerá zdravotnická, ubytovací i restaurační zařízení, stejně jako příjezdové komunikace, odlehlá stavení a husté lesy ve vzdálenosti pěti kilometrů od obydlí pohřešovaného muže.
Přiletěl vrtulník

Prachatičtí policisté zároveň požádali prezidium o vrtulník s termovizí. „Pilot na místo přiletěl kolem půl jedenácté v noci a pohřešovaný muž byl nalezen zhruba po hodině jeho letu nad šumavským vrcholem,“ upřesnila ještě v úterý v noci mluvčí. Pětasedmdesátiletý muž byl zaměřen termovizí na louce zhruba tři sta metrů od osady Včelná. „Do pěti minut od zaměření byl nalezen, sice silně podchlazený, ale živý. Na místě byl přítomen lékař záchranné služby z vimperské základny. „Ten po vyšetření nechal muže v domácí péči,“ doplnila policejní mluvčí.