Peníze, které získá Taneční studio Crabdance od města Prachatice z grantového programu na podporu sportu, jsou podle slov manažerky a hlavní vedoucí studia Moniky Kobanové spása.


Je to prý vůbec poprvé, co mělo studio možnost finanční podporu v takovém rozsahu získat. „Každý rok se do grantů, které radnice vypisuje, zapojujeme, ale nikdy nebyla částka jako letos," zhodnotila vedoucí studia.


Pro svých přibližně sto čtyřicet svěřenců ve věku od 3 do 26 let ale vedoucí studia žádala o dotaci čtyři sta tisíc korun. Crabdance získalo něco málo přes polovinu, přesně 205 tisíc korun. „Z dotace zaplatíme startovné, ubytování a dopravu na jednotlivé soutěže," upřesnila Monika Kobanová s tím, že peníze rozhodně na celoroční činnost nestačí. Tu platí rodiče tancujících dětí, a to formou zápisného, které činí pro soutěžící děti na školní rok od tří a půl do čtyř tisíc dvě stě korun podle věku. Část zápisného jde také na vybavení studia.


„Startovné a dopravu jak na regionální, tak i na vyšší soutěže pak platí každé dítě zvlášť. Tím, že jsme získali peníze, můžeme rodičům trochu ulevit od výdajů za dopravu a startovné," zhodnotila vedoucí studia, jehož tým v kategorii děti loni přivezl z Mistrovství republiky cenné druhé místo. „Soutěžních dětí ale máme stovku. Jen v letošní sezoně na soutěže jezdí děti od pěti let a absolvujeme jich do deseti," vypočetla Monika Kobanová s tím, že některé soutěže jsou postupové, a tak jejich počet může narůst. K tomu ale ještě Crabdance vystupuje na plesech a jiných společenských událostech.


Z vlastní kapsy pak rodiče platí ještě kostýmy, jarní nebo zimní soustředění. Soutěžní děti tak může jeden školní rok vyjít klidně na dvanáct až čtrnáct tisíc korun. Jen na poslední soutěž, která se odehrála minulý týden v Děčíně, byly náklady zhruba devadesát tisíc. „Samozřejmě se náklady liší podle vzdálenosti," zkonstatovala.


Nejde ale jen o finanční náročnost. Děti do osmi let jezdí na soutěže v doprovodu rodičů. K tomu je nutné připočítat hodiny na tréninku. Už děti od osmi let trénují tři hodiny týdně. K tomu ještě absolvují víkendové lekce z profesionálními tanečníky nebo právě zmíněná soustředění. „Jsme rádi za každou korunu a grant je pro nás záchrana. Nezdražili jsme, i když provoz studia je stále dražší," zakončila Monika Kobanová.