Nositel hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu folklorní soubor Libín-S Prachatice připomněl práci českých plavců (dřeva) u ústí řeky Große Mühl, po které bylo plaveno šumavské palivové dřevo dopravené do řeky po Schwarzenberském plavebním kanálu především z panství Český Krumlov před více než dvěma sty lety.

Prachatičtí policisté mají v rukou muže, který v sobotu 13. srpna 2022 večer střílel ze vzduchové zbraně na vlak ve Volarech.
Prachatická policie zadržela muže, který střílel na vlak ve Volarech

Tehdy nebylo v okolí hornorakouské vesničky Untermühl dostatečné množství volného personálu na plavení dřeva, proto tam přicházely celé skupiny mladých mužů a žen z Prácheňského kraje. Byla to těžká a namáhavá práce od pěti ráno do sedmi večer pouze s hodinovou pauzou na oběd. K překvapení ředitele českokrumlovského panství ve dvacátých letech 19. století Ernsta Mayera během týdne několikrát večer vytáhli ze zavazadel přinesených z domova housle, citery a v Čechách tehdy ještě obvyklé dudy a za světla ohňů se zpívalo, hrálo i tancovalo, přestože tanec není tím nejlepším způsobem k odpočinutí unavených údů. V pět ráno na českých plavcích nebylo vidět stopy dlouhého večera a krátké noci.

U Schwarzenberského plavebního kanálu na Jeleních Vrších se v neděli hrálo, zpívalo i tancovalo od jedné odpoledne, o půl třetí proběhla ukázka plavení dříví. Do vhazování i vytahování palivového dřeva se na výzvu plavebního ředitele zapojily především děti. Odměnou jim za práci byly diplomy, učebnice a placky plaveckého učně, které převzaly z rukou plavebního ředitele. Slavnost doznívala po plavení opět ve folklorním duchu.

Další akcí bude plavecká poutní mše u Rosenauerovy kapličky nedaleko Jeleních Vrchů v sobotu 20. srpna od 14 hodin.