Jak se vyrovnávají šestnáctiletá děvčata a zároveň spolubydlící Nicola Dlouhá a Diana Saksunová se společným bydlením, a proč se v domově mládeže rozhodly přes týden bydlet?


Dojíždění bylo dost


Obě dívky mají rozdílné důvody. Nicola, která pochází z Milevska, musela tímto způsobem vyřešit problém z dojížděním. „Milevsko sice není tak daleko, ale spoje do Netolic jsou špatné,“ komentovala Nicola.
Taková situace ale Dianu netrápila. Protože na víkendy jezdí domů do Prachatic, autobusové spojení by přes týden určitě problémem nebylo. „Už jsem dřív dojížděla z Prachatic do jazykové školy ve Volyni, a to jsem musela vstávat hodně brzy. Když jsem si uvědomila, že tahle škola pro mne není, rozhodla jsem se přejít na školu do Netolic, kde spolu s Nicolou chodím na kosmetičku. Dojíždění jsem měla dost, a tak jsem se s rodiči domluvila na bydlení v internátě,“ tvrdila Diana.


Roli hrála náhoda


K sobě na pokoj se děvčata dostala náhodou. A jak obě kamarádky přiznaly, předtím se spolu moc nebavily, a to i když chodily do stejné třídy. „Diana mi přišla hodně tichá, moc se mnou nekomunikovala a já se zase moc nebavila s ní. Na společný pokoj jsme se dostaly ještě přes jednu kamarádku a já poznala, že Diana vůbec tichá není, hlavně večer, to je ukecaná nejvíc,“ s úsměvem vyprávěla Nicola.
Studentky nezaspí
Společný pokoj i stejná třída mají ještě jednu nespornou výhodu. „Nestane se nám, že bychom někdy zaspaly, protože nás každé ráno chodí v půl sedmé budit naše vychovatelka,“ komentovala Diana s tím, že poté se jdou nasnídat a připravovat do školy. „Když už škola skončí, většinu času trávíme na pokoji a odpočíváme. Když nastane pátá hodina, máme zhruba hodinu čas na učení, a klid se musí v domově mládeže dodržovat,“ řekla Nicola.
Od šesté hodiny pak mají obyvatelky internátu volno. Mohou tak jít ven na čerstvý vzduch. A kde tráví děvčata svou volnou chvilku? „Nejčastěji se jdeme projít k místnímu rybníku Mnich, kde si sedneme na lavičky a povídáme si. Už jsme se ale seznámili i s netolickými chlapci. A musím říct, že jsou docela hezcí,“ řekla Nicola a Diana upřesnila, že se už byly podívat také v některých místních restauracích, především v pizzerii a v restauraci, která je k domovu nejblíž. Ani jedna si tak nestěžuje, že by v Netolicích nebylo, co dělat.


Možností je hodně


Podle slov studentek je v domově mládeže vymezený prostor také na klubovnu s televizí. Na kroužky pak mohou obyvatelé internátu chodit do místního domečku. „Na začátku školního roku nám přišla nabídka s kroužky, my jsem chvíli chodily na taneční. Protože tam ale bylo málo mužských tanečníků, spolu nás tancování moc nebavilo, a tak jsme tam nakonec přestaly chodit,“ tvrdila Nicola.
Obě děvčata se také shodla, že televizi na internátě moc nevyužívají. Pravidelné sledování seriálů tak u nich rozhodně nehrozí. „Ty možná tak sleduji doma o velkých prázdninách, tady mě to ale nebaví, je spousta jiných možností, jak trávit volný čas, a já toho využívám,“ upřesnila Nicola.
Co by to bylo za domov mládeže, kdyby svým obyvatelům nenabídl i pravidelnou stravu. „Stejně jako školu i jídelnu máme hned naproti internátu, takže na snídani, oběd nebo večeři to daleko určitě nemáme. A co se týče jídla, mně tady rozhodně chutná,“ vyprávěla Diana.


Děvčata se zkrášlují


A protože chodí studentky na kosmetickou školu, nabízí se otázka, jestli si na pokojích také jedna na druhé nějaký ten malý kosmetický zákrok zkoušejí.
„Určitě si něco vyzkoušíme, zrovna nedávno jsem Nicole barvila obočí a myslím, že podle toho, jak vypadá, se mi to povedlo. Jinak si také děláme nehty, zkoušíme si kreslit kytičky, ale i jiné tvary,“ popisovala Diana.
Úsměv u mladých kosmetiček vyvolala otázka, zda dodržují večerku, která v těchto přechodných bydlištích bývá zvykem. Proto se tak s jedněch úst ozvalo nejisté ano a z druhých přiznání, že ne. Kde je pravda je asi zřejmé. „Někdy se stane, že trochu večerku přetáhneme, a to hlavně když potřebujeme řešit důležité věci, velký rámus ale neděláme,“ s úsměvem řekla Diana.


Zkušenost je dobrá


Na týdenní odloučení od rodičů si dívky také musely zvyknout. A možná jedna víc, než druhá. „Moc se mi po rodičích nestýská, a to hlavně proto, že je tak daleko nemám. Do Prachatic se přece jenom dostanu lehce. Zatím jsem to ale neudělala, stačí mi, když domů jedu na víkend,“ konstatovala Diana s tím, že s rodiči se vidí i na pravidelných rodičovských schůzkách.
„Mně se stýská docela dost, takže na víkend se domů moc těším. je to tak trochu i proto, že se pravděpodobně dost stýská i rodičům, takže celé ty dva dny, které strávím doma, mne rozmazlují. Společnou dobu si tak docela užíváme,“ řekla Nicola a závěrem dodala, že bydlení na internátě je pro další život určitě docela dobrá zkušenost.