Ti už před týdnem rozbalili stanový tábor u Zábrdského mlýna. Včera ale přišla výstraha na víkend. Předpokládají se lijáky, kroupy i vytrvalý déšť. Tábor, který ležel poblíž Blanice, tak museli skauti sbalit.
„Povodňové nebezpečí hrozí a přítok do Husinecké přehrady by se mohl vinou vydatného deště zvýšit,“ zkonstatoval vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Vltavy v Praze Karel Březina. Doplnil, že evakuace tábora je pro bezpečnost dětí vhodná.
Skauti začali s bouráním stanů včera kolem poledního a jejich vedoucí zatím zajišťovali, kam by se tábor čítající i s nimi pětadvacet lidí mohl přesunout. Celá evakuace se odehrávala s příkladnou pohotovostí. A to i přesto, že řeka Blanice tou dobou byla sice kalná, ale teklo v ní jen nepatrně více vody, než je v letních dnech obvyklé. Vinou varování se ale děti musely sbalit a přes víkend najdou útočiště v nedalekých Lažištích.
„Evakuaci nám doporučil hrázný z Husinecké přehrady s tím, že by průtok kolem sobotní páté hodiny ranní mohl být kolem sto dvaceti kubíků vody za vteřinu. To by už nebylo bezpečné,“ vysvětloval zástupce vedoucího skautského střediska ve Vodňanech Tomáš Tetřík.
Vodňanské středisko půjčilo českobudějovickým dětem stany a další materiál, který bylo pro výstavbu tábora u řeky Blanice potřeba.
“V současné době je jasné, že děti budou moci přečkat víkend v budově bývalé školy v Lažištích. A protože výstraha trvá jen přes víkend, je možné, že by se k řece mohly po víkendu vrátit. Zbývá jim ještě týden tábora,“ upřesnil včera odpoledne Tomáš Tetřík s tím, že se stále jedná o tom, zda by se tábor nemohl přesunout na zcela jiné tábořiště. V bouřkovém počasí je totiž řeka Blanice nevyzpytatelná.Už od včerejšího poledne museli balit táborníci z Českých Budějovic své ležení, které měli vybudované na břehu řeky Blanice.Varoval je totiž hrázný z Husinecké přehrady s tím, že o víkendu nebude v místech tábora vinou očekávaného zvýšení hladiny řeky bezpečno. Kolem dnešní páté hodiny ranní se totiž očekával průtok zvýšený až na sto dvacet kubíků vody za vteřinu. Zhruba pětadvacet lidí tak muselo společnými silami sbalit všechno nářadí, stany i polní kuchyni a na víkend se ubytovat v budově bývalé školy v Lažištích. Tam zůstanou až do pondělí, kdy by se mohli vrátit zpět k řece. Již včera ale vyjednávali jiná řešení, například volbu jiného tábořiště. Dětem z českobudějovického skautského oddílu zbývá z letního tábora ještě celý týden.