A podle slov Martina Grožaje z prachatického závodu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje ještě několik týdnů budou.


Nová svodidla, která by měla nahradit ta poškozená, chtějí nechat silničáři vyměnit nejpozději do jednoho měsíce. „Svodidla jsme dnes objednali a budeme muset ještě vybrat firmu, která svodidla znovu osadí," potvrdil včera Prachatickému deníku Martin Grožaj. Tuto konkrétní opravu totiž nemohou silničáři provést vlastními silami, nemají totiž potřebnou techniku.


I to je podle Martina Grožaje důvod, proč se výměna svodidel v Americké zatáčce o něco prodlouží. „Sloupky pro uchycení svodidlových pásnic nejsou betonované, ale beraněné do země, a na to nemáme techniku, která lidově řečeno zatluče sloupky do potřebné hloubky," vysvětlil Martin Grožaj. Přislíbil, že než k opravě dojde, budou řidiči včas informováni, protože v místě opravy bude nejspíše omezená doprava. Což by mohlo být i do čtrnácti dnů.


Přímo na místě nehody odhadoval Martin Grožaj vzniklou škodu na zařízení silničářů na zhruba čtyřicet tisíc korun. Drobnější částku si navíc vyžádá i oprava povrchu komunikace. „Na několika místech ji poškodily patky kotvení těžké techniky, která vyprošťovala převrácený kamion. Ty musíme zalít spárovací hmotou, aby se vlivem klimatických podmínek silnice dál nepoškozovala," dodal za silničáře Martin Grožaj.


Oprava svodidel bude v Americké zatáčce náročnější, než na jiném místě. Důvodem je strmý svah z jedné strany a současně fakt, že svodidla jsou v zatáčce a komunikace je naklopená. „Pracovat se bude z jedné strany na silnici a z druhé půjde skoro až o výškové práce při vědomí srázu, který je pod komunikací. Rozhodně to nebude jako někde na mezi," zdůraznil.


I když se některým řidičům může výška svodidel právě v souvislosti s příkrým srázem za nimi jevit jako nedostatečná, nemusejí mít podle Martina Grožaje obavy. „Ke zdvojení svodidel není důvod. Tento typ svodidel je schopen po nárazu vozidla vytvořit jakousi kapsu a nepustit je dál. Byla i svodidla, která po nárazu vozidlo odrazila zpět do komunikace. Jak ukázala poslední nehoda, kdy do svodidel narazila souprava o celkové hmotnosti s nákladem kole čtyřiceti tun, svodidla plní svou funkci velmi dobře," dodal Martin Grožaj.