Prachatice totiž hostily krajské kolo soutěže skautských hlídek určené pro mladší kategorii, tedy světlušky a vlčata. Na zhruba čtyřkilometrové trati pro ně připravili organizátoři celkem deset stanovišť.

Na prvním stanovišti to byly především záležitosti týkající se skautské organizace, historických osobností s vazbou na skauting a skautský kroj. „Pak na družiny čekalo stanoviště s orientací v mapě podle nápovědy, další stanoviště bylo určené pro odlehčení na hru podle pravidel," uvedla za organizátory Vladimíra Šmajclová. Vlčata i světlušky řešili také krizové situace, které se v krajském kole zaměřily na setkání s cizím člověkem, jak se zachovat a podobně.

Nechybělo poznávání rostlin a zvířat, zdravověda, která nemůže chybět, fyzická zdatnost, manuální zručnost s různými disciplínami. „Vítězné družiny v kategorii světlušek a vlčat postoupí do celostátního kola, které se uskuteční v září," doplnila k víkendové soutěži Vladimíra Šmajclová.

Přestože počasí přálo závodu jen v heho první polovině, správným skautům nevadil ani hustý déšť, který se na okolí Prachatic začal snášet přibližně ve stejné chvíli, kdy na trať vyrážely poslední družiny. "Jen jsme museli některá stanoviště zakrýt, ale dětem déšť nevadil, pokračovaly dál, jakoby nic," dodala Vladimíra Šmajclová.

A kdo nakonec z jižních Čech postoupil? Mezi jedenácti družinami světlušek se v závodě o putovní vlajku náčelníka nejlépe dařilo Žabkám ze střediska Rožmberská růže z Třeboně. Mezi jedenácti družinami vlčat byli nejsúpěšnější v závodu o totem náčelníka chlapci z oddílu Elhana ze střediska v Jindřichově Hradci.