Za přelomovou označil právě započatou hlavní letní turistickou sezonu na Šumavě ředitel Správy NP a CHKO Šumava Jiří Mánek včera v Kvildě.


Právě odsud vyjížděli první turisté do různých koutů Národního parku Šumava linkami Zelených autobusů. Ty spustila Správa již před šestnácti roky a za tu dobu přepravily Zelené autobusy desetitisíce návštěvníků od Železné Rudy přes Kvildu po Kaplici pod Boubínem a hraniční přechod Bučina, odkud mohou zájemci přestoupit na obdobné autobusy provozované správou Národního parku Bavorský les.


Zelené autobusy ale nebudou v letošním roce jediným lákadlem pro turisty, kteří se vydají na Šumavu. Významným cílem pro pěší návštěvníky se zanedlouho stane turistická stezka Luzenským údolím k hraničnímu přechodu Modrý sloup. Ten zůstával pro veřejnost uzavřený dlouhých sedmdesát let. „V těchto dnech finišují přípravy na otevření stezky Luzenským údolím k hraničnímu přechodu Modrý sloup," uvedl včera náměstek ředitele Správy NP Tomáš Fait. Jak dodal, Správa chce návštěvníkům Modrého sloupu ukázat i něco z historie tohoto místa. „V minulosti se zde vykonávalo i hrdelní právo. Také název Modrý sloup má i své opodstatnění, takže pro návštěvníky připravujeme také podklady ke shrnutí historie tohoto místa. Doufáme, že patnáctého července vyjde počasí a že návštěvníci se přijdou podívat a projdou si tuto po desetiletí nepřístupnou turistickou trasu," dodal Tomáš Fait.


Pro skalní a tak říkajíc pravověrné vyznavače pěšího putování po Šumavě chystá na letošní rok Správa parku modernizaci a zkvalitnění tak zvaných stálých nouzových nocovišť. Těch v minulosti Správa zpřístupnila veřejnosti sedm. V letošním roce bylo v plánu rozšířit na některých místech možnosti pro nocování o sruby. Podle Tomáše Faita ale zatím k faktickému naplnění slibů nedošlo. „Bohužel tento záměr podléhá stavebnímu řízení, tak musí veřejnost ještě chvíli vydržet, než se podaří dořešit veškerou administrativu. Doufáme, že stihneme alespoň podzimní část turistické sezony tak, aby je návštěvníci mohli využít," věří náměstek pro vnější vztahy.


Ke zlepšení nabídky pro turisty a návštěvníky Šumavy by měla přispět i další část cyklostezky v západočeské části Šumavy, a to ze Skelné na Vysoké lávky. Nejen pro vodáky je dobrou zprávou i to, že po deseti letech má Národní park Šumava Návštěvní řád s časově neomezenou dobou působnosti. To byl v minulosti kámen úrazu především v otázce splouvání horního toku Teplé Vltavy.


Pokud se týká Zelených autobusů, ty by měly i přes loni nastavenou optimalizaci četnosti a frekvence uspokojit většinu návštěvníků. „Vyšší četnost zelených linek nejsme schopni zajistit, protože i po optimalizaci dosahuje limitu 50 tisíc kilometrů, který se nesmí za sezonu překročit," vysvětlil vedoucí oddělení marketingu Správy Josef Štemberk s tím, že vytíženost Zelených autobusů jednoznačně závisí na počasí.