To, co pro šestnáct obcí na Prachaticku vypadalo ještě počátkem července velmi černě, se nyní trochu vylepšilo. Úpravy v návrhu nového rozpočtového určení daní totiž u deseti z nich udělaly z mínusu v příjmech kladná čísla. Pod čarou ale stále zůstává pět šumavských obcí na Prachaticku a k nim se řadí ještě Křišťanov.


Konečná, tak pro rozvoj šumavských obcí vnímá současný návrh rozpočtového určení daní starostka Borových Lad Jana Hrazánková. „Doufám, že se s tím ještě něco bude dát dělat a musí to jít. Obce by tím pádem směřovaly k zániku," upozornila starostka Borových Lad, která si po přepočtu z šumavských obcí na Prachaticku polepšila nejvíce, i když stále zůstávají v minusových číslech. „Situace je finančně napjatá už tak dost, a ještě bychom měli o peníze přijít. Pro obce to může být až likvidační. Musíme plánovat na delší dobu, připravovat projekty a žádat o dotace, ale i když bychom nakonec dotaci dostali, nebudeme mít nakonec ani na vlastní podíl. A tím spíš, že veškeré ceny stoupají. Když vám peníze někdo přidá, je za to člověk rád. Tady za to, co dostaneme, neděláme žádné hlouposti, ale snažíme se peníze investovat," zdůraznila Jana Hrazánková.


Návrh:
Po třetím čtení novely zákona o rozpočtovém určení daní poslanci návrh pro některé obce na Prachaticku vylepšili. Z původně šestnácti obcí tak i po úpravě zůstává stále v mínusu jen šest obcí. Kromě Křišťanova (-167 tis.) jsou to ještě Borová Lada (-948 tis.), Kvilda (-919 tis.), Nicov (-188 tis.), Nové Hutě (-552 tis.) a Stožec (-3266 tis.). Šumavský region na Prachaticku by tak zatím od příštího roku přišel ročně o bezmála 5,9 milionu korun oproti současnému stavu.


Skutečnost, že si zhruba před třemi roky naopak šumavské obce finančně z přerozdělených peněz polepšily, nerozporuje. „Když vám peníze někdo přidá, je za to člověk rád," připouští borovoladská starostka, ale okamžitě se šumavských obcí zastává. „Tady za to, co dostaneme, neděláme žádné hlouposti, ale snažíme se peníze investovat. Správný hospodář, a tím musí být každý starosta, nežije ze dne na den, ale připravuje projekty na několik let dopředu. Jen nutná dokumentace a její zpracování a schválení je běh na dlouhou trať. Takže my jsme v minulosti investovali peníze do projektů a co s nimi budeme dělat," pokládá Jana Hrazánková spíše řečnickou otázku a dodává: „To neznamená, že když jsme si před několika lety relativně polepšili, což nám teď hodně často připomínají, tak teď nám je seberou a my budeme zticha."


Se starosty postižených obcí se chce sejít a vymyslet nějakou další strategii. „Tady nevnímáme Šumavu jako oddělené obce, ale jako celistvé území. Pro mne bude dobře, když na tom budou dobře i okolní obce. I když turistický ruch už není takový, jaký bychom chtěli, musíme mít lidi na co nalákat. Jestliže bude nabídka jen v jedné obci a okolí bude mrtvé nebo bude živořit, bude to špatně a turistů na Šumavě znovu ubude. Přitom se v rámci návrhu jedná o směšnou částku, kterou bychom mohli získat, abychom nebyli alespoň v mínusu," dodala Jana Hrazánková.


Jsou to vážně jen drobné?
Když vás na ulici požádá někdo o drobné, sáhnete do kapsy nebo peněženky a oželíte tu deset korun, tu dvacku? Asi jak kdy. Musíte jen věřit, že vaše štědrost za několik minut neproteče obdarovanému hrdlem. Pro vás drobné, pro něj možná velká pomoc, jak se protlouct životem den za dnem bez plánů a cíle. Politici šest let připravovali novelu, která by měla rozdělit vybrané peníze spravedlivěji mezi největší centra a regiony na okraji. Stalo se, ale na sto procent se to nepovedlo. Je otázkou, zda to vůbec jde. A je také otázkou, zda skutečně musí těch několik obcí žebrat na státu o drobné, které by se ve státním rozpočtu opravdu ztratily. Obce si totiž nedovolí propít z darovaného ani korunu, natož stovky tisíc korun. V jejich případě ty drobné znamenají obrovskou sumu do budoucnosti. miroslav.fuchs@denik.cz


Rozpočtové Určení Daní (RUD):
Novela RUD předložená ministerstvem financí zjednodušeně řečeno při přerozdělování vybraných daní ukrojí největším centrům a peníze přidá do ostatních měst a obcí podle stanoveného výpočtu. Původní návrh ale příliš nezohlednil velké katastry a malý počet trvale žijících obyvatel v některých obcích. Na Prachaticku se to původně týkalo celkem šestnácti obcí, ale po poslední úpravě a následném přepočtu jich v mínusu zůstává jen šest. Pět z nich patří přitom mezi Šumavské obce, kde je výsledný propad v daňových příjmech nejcitelnější.
Jen pro srovnání uvádíme zmíněných šestnáct obcí s částkou, o kterou by přišly při původní podobě RUD a jaké prostředky jim může přinést nový návrh RUD.


Obec                původně        nyní
Borová Lada    -1863000   -948000
Buk                    -299000        +531000
Kratušín             -28000          +80000
Křišťanov        -510000     -167000
Kvilda               -1511000    -919000
Lužice               -40000           +57000
Mičovice           -9000              +592000
Nicov               -423000       -188000
Nová Pec         -1183000        +586000
Nové Hutě       -821000      -552000
Olšovice           -35000            +68000
Stožec             -3976000     -3266000
Strážný           -689000           +765000
Zábrdí              -61000            +90000
Zbytiny            -681000          +375000
Želnava            -69000            +229000