Závod pro širokou lyžařskou veřejnost, nad kterým převzal záštitu prezident České republiky Miloš Zeman, musel být odložen z důvodu nedostatku sněhu v okolí Nové Pece na Šumavě, kde jsou vytyčeny jeho tratě. Na Šumavě sice sníh přes víkend napadl, ale není ho tolik, aby bylo možno zajistit ty nejlepší podmínky pro všechny závodníky po oba soutěžní dny. Všichni věří, že do náhradního termínu závodu bude sněhu dost.

Organizátorem tohoto závodu je obec Nová Pec v čele se starostou Jakubem Koželuhem a záštitu nad jednotlivými závody převzali čeští olympijští medailisté Květa Pecková – Jeriová, Pavel Benc a Jan Kůrka. Na pořádání závodu se pak podílejí další osobnosti.

Závod se koná na svazích šumavské Smrčiny, na okrajích Národního parku Šumava a v okolí Schwarzenberského kanálu. Jsou vypsány jak pro závodníky bez výkonnostních tříd, tak i s vyjetou výkonnostní třídou. Zkrátka pro všechny milovníky běžeckého lyžování.

Nově se tedy poběží v pátek 28. února závody žactva a dorostu, v sobotu 1. března pak změří síly, muži, ženy, podnikatelé a VIP osobnosti.

Přihlásit do závodu se lze elektronicky do 25. února na mailovou adresu prihlaska@sumavska30.cz, případně osobně v den závodu v místě jeho startu, ale nejpozději 30 minut před startem dané kategorie přihlašovaného závodníka. Propozice a podrobnosti k závodu je možno najít na webových stránkách závodu www.sumavska30.cz. Informace poskytnou i další členové organizačního štábu tohoto závodu na emailových adresách Jakub.kozeluh@seznam.cz a prihlaska@sumavska30.cz.