Dalším zajímavým trendem posledních dvou let je zvyšující se počet zahraničních návštěvníků. „Ten trend je zřejmý. Letos, podle našich subjektivních odhadů, navštívilo naše informační středisko o zhruba 5 až 7 procent více zahraničních turistů než loni. Jedná se hlavně o turisty z Německa,“ říká vedoucí informačního střediska a Návštěvnického centra Kvilda Dana Zývalová.

Do všech informačních středisek a návštěvnických center Správy Národního parku Šumava od ledna do konce října letošního roku zavítalo přes 546 tisíc lidí. Loni za stejné období to bylo 540 tisíc návštěvníků.

Zásadně vyšší nárůst návštěvnosti registrují strážci NP Šumava v terénu.

„Prášilské jezero, jezero Laka, Březník, Poledník, Vltavská cesta spojující Stožec a Novou Pec nebo třeba Tříjezerní slať. To jsou jen některé z lokalit, které naši strážci dlouhodobě sledují a zaznamenávají kvalifikované odhady návštěvnosti. Letošní návštěvnost všech námi sledovaných míst je přes 1,2 milionu lidí. Za stejné období loňského roku zavítalo na sledovaná místa „jen“ 1 milion návštěvníků,“ uvádí vedoucí Informační a strážní služby Adam Diviš.

„Zajímavé je také porovnání letošní návštěvnosti s rokem 2015. Tehdy přišlo na sledované lokality 830 tisíc turistů, tedy o zhruba 400 tisíc lidí méně než letos. Přitom v první polovině letošní sezóny bylo na území národního parku několik omezení, kdy z důvodu těžby byly uzavřeny některé turistické cesty. Uzavřená byla i část turistických tras na Boubíně,“ dodává Adam Diviš.

Skutečná návštěvnost Národního parku bude určitě vyšší, odhadem hodně přes dva miliony lidí. Mezi nejnavštěvovanějšími cíli Národního parku jsou Modrava, Jezerní slať a Prameny Vltavy s Bučinou. Vysoká návštěvnost panovala i na území Chráněné krajinné oblasti Šumava, například na území Královského hvozdu na Železnorudsku, kde jsou tři největší taháky – Černé a Čertovo jezero nebo největší vodopád na Šumavě Bílá Strž nebo v jižní části Šumavy na Boubíně.

„Těch důvodů stále vyšší návštěvnosti je určitě několik. Jsem ale přesvědčený, že jeden důvod dominuje - velké území lidmi neovlivňované krajiny, tedy tisíce hektarů divoké přírody, do kterých člověk pouze nahlíží. To jinde ve střední a západní Evropě nemůže zažít,“ říká ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

Velký zájem panoval také o speciální programy – Splouvání Teplé Vltavy a výlety „Průvodci divočinou“. Pěších výletů do míst, která nejsou běžně přístupná, využilo 875 lidí. Nejobsazenějšími výlety byly tradičně Modravské pláně, kaňonem Křemelné, letošní novinky, jako výlet kolem Oblíku či na Kochánovsko a také dvoudenní trasy s přespáním na území NP Bavorský les.

„Stabilně se velkému zájmu těší také splouvání Teplé Vltavy, na kterou letos vyrazilo 2858 lodí. To je o 739 lodí více než loni. Oproti loňsku se však nemohlo splouvat z důvodu nízké hladiny 25 dnů, tedy o polovinu méně dnů, než loni,“ informuje Vladimír Dvořák ze Správy NP Šumava.

Přesnější čísla návštěvnosti vybraných lokalit, společně s vyhodnocenými dotazníky od tisíců návštěvníků, bude mít Správa Národního parku Šumava v příštím roce, kdy bude končit socioekonomický monitoring na území NP Šumava. V rámci něj bylo do území instalováno přes třicet automatických sčítačů, z nichž většina zůstane v terénu i v budoucnu. Jan Dvořák, mluvčí Správy Národního parku Šumava