Deset účastníků pochodu dorazilo na místo setkání, které bylo na vlakovém nádraží ve Volarech. Skupina využila autobusového spojení do Lenory. Pak už ale museli pěkně po svých. Právě tam Lukáš Smola začal vyprávěním o Kurtu Kleinovi a jeho lidském počinu, který spočíval v záchraně Oskara Schindlera právě v Lenoře. „Došli jsme k místu, kde se nacházel velitelský vojenský tábor. Další kroky vedly přes krytý most přes Teplou Vltavu k Soumarskému mostu a na Šance. Kde jsem zase povyprávěl o bitvě na soumarské linii na konci druhé světové války,“ popsal Lukáš Smola.

Trasa, na které budou obnoveny nivelační značky na Prachaticku.
Geodeti obnovují značení na jihu Čech, budou i u Husince či Vimperka

Při boj tam jednotka utrpěla ztráty. Letní počasí donutilo výletníky dát si přestávku s občerstvením a nutným nabráním sil a výprava pokračovala po cyklo stezce do Volar. „Šli jsme stejným směrem, jako pochodovala 5Th Infantry Division a po příchodu do Volar jsme navštívili místo, kde v roce 1995 toto místo navštívila Gerda Weissmann Klein,“ popsal další kroky pochodu. Gerda Weissmann Klein je jedna z žen, která přežila pochod smrti, který začal v Německém městě Helmbrechts. Právě ve Volarech skončil strastiplnou pouť na sklonku války. A právě ve Volarech se Gerda Weissmann Klein poprvé setkala se svým budoucím manželem Kurtem Kleinem poručíkem, který zachránil Oskara Schindlera v Lenoře.

Pochodová nálada byla podle Lukáše Smoly výborná, počasí skvělé, a tak už nyní plánuje další pokračování na příští rok. Závěrem dávám že, nálada byla výborná k tomu skvělé počasí tak co víc si přát. „Už nyní mohu říci, že číslem dvě tento pochod nekončí a připravujeme se na pochod třetí,“ uzavřel Lukáš Smola.

Zdroj: Ladislav Beran