Společenství obcí, kam patří i Borová Lada, je však z trochu jiného soudku. Jde totiž o spolek obcí, které mají v názvu jméno Borová. A zatím poslední, jedenáctý ročník srazu nazvaný Borovské hry, se uskutečnil v loňském roce v Borových Ladách.

Šestice týmů, z nichž jeden přijel až ze Slovenska, a to od Trnavy, sice měla na programu hned několik soutěží, ale jak poznamenal borovoladský předseda kulturní komise Roman Zbořil, nešlo o vítězství, ale o společenství. Z uplynulých jedenácti ročníků se setkání pod názvem Borovské hry konalo na Šumavě podruhé a místní si na jeho přípravě dali záležet. “Součástí programu bylo například vystoupení mistra Evropy a vicemistra světa Martina Komárka v dřevorubeckých disciplínách, ukázka práce psovodů a mimo zmíněných soutěží samozřejmě taneční zábava,“ přiblížil program slavností Roman Zbořil.

Novinkou bylo zavedení putovního poháru a putovní šerpy s názvy obcí a společenství obcí se jménem Borová dostalo i novou hymnu, jejíž text vyšel z pera borovoladské starostky Jany Hrazánkové, která ji osobně i nazpívala. Samostatnou, i když neplánovanou složkou setkání, bylo malé povodňové cvičení, když bylo nutno přestěhovat část stanů nacházejících se v nebezpečné blízkosti rozvodňující se Vltavy.

A jak rozhodla rada starostů, příští rok si Borovští dají dostaveníčko v obci Borová u Opavy.

Jaroslav Pulkrábek