Publikoval články a knížky, pracoval jako poradce při natáčení českého kriminálního televizního seriálu Policie Modrava, jezdil po besedách a pořádal přednášky. Spolu se scenáristou Janem Fischerem natáčel pro společnost Stream.cz a její televizi Seznam seriálový pořad „Zmizelá Šumava“. Průvodce Šumavou, bojovník za otevírání míst jako Modrý Sloup a dalších koutů, pro veřejnost nedostupných. Emil Kintzl zůstane i tam nahoře milovník Šumaváků, lyží, turistiky a života, takhle se vzpomínalo na osobnost Emila Kintzla, který z nebeského obláčku jistě vše sledoval.

Do Volar přijel na Emila Kintzla zavzpomínat Jan Fischer jeho velký přítel, který s Emilem vytvořil ojedinělé streemové dílo Zmizelá Šumava a přivezl sem poslední knihu Zmizelá Šumava s Emilem pěšky. Knihu, kterou Emil Kintzl napsal, ale bohužel se jejího uvedení na trh již nedočkal.

Dne 12. března 2022 utrpěl na sjezdovce v Kašperských Horách po srážce s lyžařem těžký úraz a musel být transportován vrtulníkem do nemocnice v Plzni, kde následně 14. března 2022 zemřel ve věku 88 let.