„Připadlo na něj celkem čtyřicet čísel sněhu,“ potvrdil. Jen z neděle na pondělí tak na Kvildě přibylo celkem dvacet centimetrů sněhu a v okolí obce leží na pětašedesát centimetrů vysoká sněhová pokrývka.

„Vánoce jak vymalované. Vracíme se ke klasickým prosincovým zimám z obrázků Josefa Lady,“ zhodnotil starosta se slovy, že včera od rána se snažili se sněhem vypořádat tak, aby nikdo z místních neměl ráno problém s odjezdem do práce. A to se také povedlo.

Počasí podcenili motoristé, kteří navštívili Kvildu už o víkendu. „Neustále zvonily telefony, abychom pomohli vyprostit jejich auta ze závějí,“ dodal Václav Vostradovský.

Komplikovanější vstup do nového týdne prožili pracovníci technických služeb, ale také řidiči, včetně těch za volanty autobusů.

Chvílemi až marný boj sváděly se sněhem prachatické Technické služby v ulicích města. „Jezdili jsme od tří hodin od rána, ale sníh nám už prohrnuté a ošetřené úseky zase zasypával,“ popsal jednatel Rostislav Eichner. Na průmyslové zóně tak například zůstal kamion, a to i přesto, že na místě shrnovala technika sníh dvakrát. „Prioritně jedeme silnice, které vedou k nemocnici, jezdí po nich linková doprava, zásobování. Tedy hlavní cesty,“ poznamenal. Na chodníky pak stejným způsobem vyráží multikára.


Téměř na všech linkách autobusové dopravy měli v pondělí ráno zpoždění řidiči. „Někde půl hodiny, jinde i hodinu, když zůstaly stát autobusy za kamiony. Že bychom ale někde uvízli přímo my, to se nestalo,“ uvedl Jan Fencl, prachatický dispečer ČSAD autobusy České Budějovice.